Český pohár v terénním triatlonu má před sebou už jen jeden závod. V sobotu 2. září vyvrcholí pětidílný seriál v Bližší Lhotě, kde se uskuteční XTERRA Šumava. Nový závodní koncept v sobě kombinuje prvky středního a terénního triatlonu, díky čemuž je možné využít také gravel bike.

Poprvé se závod XTERRA Šumava uskutečnil teprve před rokem, kdy do Česka premiérově vstoupil tento nový, atraktivní závodní formát. Ačkoliv se jede v nádherné šumavské přírodě, po loukách i v lesích, má zároveň blízko ke střednímu triatlonu. A to svými distancemi, technicky nenáročnou cyklistikou i časem, který závodníci na trati stráví.

Oproti loňsku se ale závod proměnil. Start i zázemí závodu bylo totiž na poslední chvíli přesunuto z Horní Plané do Bližší Lhoty, která se nachází na protějším břehu a kde mělo být původně jen první a druhé depo. Závodníci tak už nemusejí kvůli uložení cyklistických i běžeckých věcí do depa využívat přívoz, ale stejně jako jejich doprovod mohou celý den strávit u vybaveného resortu Knížecí cesta.

Závod odstartuje 2km plaveckou částí. Cyklistická část měří 70 km a je rozdělena do dvou okruhů, které se pojedou v opačném směru než v minulém roce. Triatlonisté se mohou těšit na dlouhá stoupání, rychlé sjezdy, krásné výhledy na Šumavu i na pasáže vedoucí podél slavného Schwarzenberského kanálu. Technicky nenáročná trať je přitom stvořená pro gravel bike, absolvovat ji ale můžete také na horském kole. Zcela nová je pak běžecká část o délce 21 km.

Na startovní listině figuruje stejně jako před rokem celá řada zahraničních závodníků, kteří loni promluvili do pořadí na nejvyšších místech. Nechybí ovšem ani obhájce loňského vítězství Miroslav Richter.

Součástí programu je také závod Sprint, který se uskuteční na distancích 0,7-37-7 km.