Loni se Triatlon Konopiště vrátil do závodního kalendáře, a letos už se stává také součástí Českého poháru v olympijském a sprint triatlonu. O pohárové body při něm budou závodit také děti, připraven je i závod pro začátečníky – to vše 16. července.

Poprvé se triatlonové závody uskutečnily v zámeckém parku na Konopišti v sezoně 1984, v roce 2008 ale nastala delší pauza. V minulém roce se nový spolek Triatlon Konopiště, z.s. rozhodl tradici obnovit, hned při své premiéře přitom získal statut partnerského závodu ČTA.

V nádherném prostředí zámku a v přilehlém parku se letos uskuteční nejen závody dospělých, ale také dětí. Cyklistická část se odehraje na stezkách největšího zámeckého parku v Česku. Zdejší tratě jsou bezpečné, vedou po asfaltu, po jiném pevném povrchu i po lesních cestách. Proto je nezbytné kolo do terénu.

Technická komise přitom upřesnila výklad pravidla o použití kola pro terenní triatlon, který je popsán v bodě 14.2 Pravidel. Pro tento typ závodu platí i bod 13.4.2, který upřesňuje minimální tloušťku použitého pláště na 1,5 palce, v přepočtu 37 mm. U dospělých je minimální rozměr kola 26 palců, u dětí může být menší.

Dorostenci, junioři a dospělí závodníci pak budou o pohárové body závodit na tradičních distancích sprint triatlonu, tedy 0,75-20-5 km. U cyklistiky se mohou těšit na uzavřenou trať, jejíž většina vede po jen rok starém povrchu. „Jde o poctivou cyklistiku, moc rovných míst na ní není, zároveň je to rychlá trať. Běh bude kolem rybníka a v polovině čeká závodníky prudší výběh, kde se může lámat chleba a rozhodovat o celkovém pořadí. Zároveň to bude velmi atraktivní místo pro diváky. Centrem dění bude přírodní divadlo a louka před ním, kde bude stát depo. Diváci tak budou mít vše v dosahu přibližně 150 m od startu až po cíl,“ říká Luděk Procházka, ředitel závodu.

Ale to ještě není vše. Před hlavním závodem bude startovat open závod „Elmoz Czech Konopišťský MINIŽELEZŇÁK“ na tratích 0,38-18-4,2 km, tedy na desetině dlouhého triatlonu. Při loňské premiéře startovalo v tomto závodě se štafetami přes 200 sportovců. Nechyběli mezi nimi ani borci pravidelně bodující v Českém poháru a jako dobrý trénink závod absolvovala řada borců z dlouhých závodů včetně Petra Vabrouška. V jedné ze štafet si zazávodil i mistr Evropy Filip Ospalý. U tohoto závodu je možné opět sestavit štafetu, která má registraci zvlášť.

Přihlášky na závody do Konopiště najdete v termínové listině:

PINKO Konopišťská JUNIORKA

TRIATLON KONOPIŠTĚ – SPRINT

Elmoz Czech Konopišťský MINIŽELEZŇÁK

Elmoz Czech Konopišťský MINIŽELEZŇÁK – ŠTAFETY