Do jihoafrického Port Elizabeth odjel Jan Tománek obhajovat titul světového šampiona série Ironman 70.3. V neděli 2. září po více než pěti a půl hodinách svůj cíl splnil a stal se mistrem světa. Druhé místo obsadil Čech Michal Šiška.

Závod 70.3 Ironman World Championship má striktní pravidla a velmi omezené kvalifikační možnosti pro start handicapovaných sportovců. Nominace je možná pouze ze tří akcí na světě, a to vždy po jednom slotu. Honzovými konkurenty měli být Američan Daniel Garcia a Čech Michal Šiška. Garcia však svou účast odvolal a jeho slot byl využit pro domácího Pietera DuPreeze.

„Už v úvodu plavecké části jsem se dostal do čela. Měl jsem sice trošku problém s orientací a proudy mě několikrát stáhly mimo optimální směr, něco jsem si zbytečně naplaval, ale čelní pozici jsem neztratil, i když Šiška se držel na dohled. Na konci plavecké části mě nepříjemně vzala vlna a doslova mě převálcovala. Otočil jsem se přes hlavu a dokonce škrtl o dno, což nebylo příjemné a už vůbec ne bezpečné. Plavecký čas 0:39:02 hodiny jen potvrzoval náročnost plavecké části, která měřila 1.9 km,“ popsal český reprezentant.

Devadesátikilomerová cyklistická část byla svým profilem členitá a náročná. „Cyklistika patří mezi mé nejsilnější disciplíny a mnohdy jediné trumfy, ale Michal Šiška je rovněž dobrým cyklistou. Během úvodního stoupání jsem najel několikaminutový náskok, který jsem v průběhu celé cyklistické části udržoval, ale teprve na obrátce zhruba v polovině trati jsem viděl, kde je Šiška a dále DuPreez. Měl jsem náskok přibližně tří kilometrů, ale dál ho zvyšovat se mi již nedařilo. Závěr byl už trošku monotónní. Hrubý asfalt, déšť a nárazový vítr se začaly zajídat. Cyklistiku jsem dokončil za 3:27:57 hodiny a několikaminutový náskok mi dodával klid pro závěrečný běh,“ popsal.

Běžecká část na 21,1 km byla rozdělena do dvou okruhů a každé ze čtyř obrátek pak dominovala nepříjemná stoupání. „Během celého závodního dne střídavě pršelo, což jsem nejvíce pociťoval právě na běhu. Na hnací obruče na běžecké formuli jsem aplikoval klistr pro dobrý grip, ale optimum to nebylo a místy jsem s technikou trošku bojoval. Svůj náskok jsem minutu po minutě navyšoval. S výsledným časem běhu 1:17:08, nejsem zcela spokojený, ale zvážím-li náročnost celého závodu, nepříznivé počasí a obtížné stoupání na trati, předvedl jsem dobrý výkon, odpovídající mému standardu,“ zhodnotil závod Honza.

„Během posledních desítek metrů mě absolutně naplnila euforie. Už jsem nepochyboval, už jsem se nebál, jen jsem si vychutnával poslední okamžiky závodu. V cílové bráně jsem se zastavil s rukou vztyčenou nad hlavu a užíval si okamžik vítezství a obhajoby titulu mistra světa v 70.3 Ironmanu. Pomyslnou tečkou za celým šampionátem byl slavnostní ceremoniál a převzetí mistrovského dresu a ceny z rukou legend triatlonu Dava Scotta a Marka Allena.“