V roce 1996 vznikl na havajském ostrově Maui nový sport, pod původním názvem Aquaterra místní pořadatelé spojili plavání v divokém Pacifiku, náročné horské kolo na svazích sopky a závěrečný terénní běh. Posunuli triatlon do přírody a založili tradici, která v letošním roce slaví pětadvacátiny.

Hned v roce 1997 se závod přejmenoval na XTERRA a o dva roky později se již na startu objevil Michal Piloušek jako první Čech. Původně Ironman tělem i duší se upsal bohyni Pelé a také terénní odnoži triatlonu, i on bude mezi osmnáctkou vyvolených a také odvážných Čechů na startu půlkulatého ročníku 2021.

S ročním odkladem, ale přeci, se na menším z havajských ostrovů, surfařském Maui, sejdou vyznavači XTERRY a budou bojovat tuto nedělí 5. prosince o tituly mistrů světa v elitních i věkových kategoriích. Třetí nejpočetnější výpravou po domácích Američanech a Francouzích jsou Češi. Ti, kteří sebrali odvahu, riskovali finanční i tréninkovou ztrátu a do poslední chvíle doufali, že je „covidová“ doba pustí na Havaj, se nakonec mohou radovat. Všichni prošli jak testy covidu, tak formy, kdy si svá místa na startu museli vybojovat bez výjimek na kvalifikačních závodech po celém světě.

Hlavní hvězdou výpravy je historicky nejúspěšnější český muž na Maui, Karel Dušek, který byl v roce 2019 sedmý celkově. Naopak nováčkem je Miroslav Motejzlík, první handicapovaný sportovec na startu XTERRY z české kotliny. Ve svých věkových kategoriích budou na medaile myslet Jakub Růžička, Adam Holomoucký, Barbora Stupková, Kateřina Ježková nebo Hana Odlová, ale i zbytek výpravy nepřijel na dovolenou.

Jednoznačně nejzkušenějším závodníkem je už zmíněný Michal Piloušek, ten bude po svých pionýrských startech v letech 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003 letos navazovat na účast z roku 2019, kdy se na tratě triatlonu vrátil ve věkových kategoriích. Po druhé se tak na startu setká také se synem Michalem, který si letos chce připsat svůj čtvrtý zářez z Havaje.

Mottem XTERRA triatlonu je především souboj člověka s přírodou – a právě vlny, horko, déšť a bahno budou největší překážkou na cestě do cíle. Předpověď počasí totiž není k triatlonistům právě přívětivá. Na závodní den jsou hlášené vlny s výškou až 5 metrů, deštivé počasí, bahnité tratě, ale zároveň nesnesitelné horko v kombinaci s vlhkostí vzduchu okolo 95 %. „Počítáme s případným zrušením plavání, pokud by byli závodníci ohroženi na zdraví, ale ještě nikdy jsme k tomuto kroku nemuseli sáhnout. Věříme, že nám budou bohové nakloněni,“ říká prezidentka XTERRA Janet Clark.

Pro všechny závodníky včetně elitních sportovců jsou tratě a podmínky stejné. Plavání v moři dlouhé 1,5 km, 33 km na horském kole po plantážích i bývalém golfovém resortu Kapalua a na závěr extrémní terénní běh pralesem i po plážích.

Koronavirus nadělal paseku i v poli favoritů, někteří nemohli přijet z důvodu zákazů a karantén, jiní již nebyli schopni najít v prosinci motivaci znovu trénovat a závodit. I přesto je konkurence skvělá! Mezi ženami nebude na startu chybět nejlepší triatlonistka planety, olympijská vítězka Flora Duffy. Na záda se jí alespoň trochu budou snažit dýchat vítězka světových Prachatic i MS ITU Loanne Duvoisin ze Švýcarska nebo Mexičanka Michelle Flipo.

Mezi muži si při neúčasti minulého mistra světa Weisse brousí zuby trojnásobný vítěz Prachatic, mistr Evropy, mistr světa a letos téměř neporazitelný Francouz Arthur Serrieres. Velkým otazníkem ale bude vliv dvou skvělých silničních triatlonistů, bronzového medailisty z olympiády v Tokiu Haydena Wilda (NZL) nebo Setha Ridera (USA), který byl na poslední díle mistrovství světa v olympijském triatlonu v Edmontonu čtvrtý.

České závodníky je možné sledovat při přípravách na sociálních sítích XTERRA Czech, ale budeme také pravidelně informovat v dalších tiskových zprávách. Na místě závodu je přítomen také reportér České televize Stanislav Bartůšek, který připravuje dokumentární pořad pro ČT Sport.

Text a foto: Michal Piloušek