Ani letos nechyběl na programu Letní olympiády dětí a mládeže triatlon. O individuální medaile se závodilo v úterý 25. června na Vodní nádrži Mšeno, o den později pokračoval program na stejném místě závodem štafet.

Olympiáda dětí a mládeže je republiková soutěž krajských reprezentací v různých sportovních disciplínách a je nejdůležitějším mládežnickým projektem Českého olympijského výboru. V letošním roce se uskutečnila v Liberci, kde závodilo 3 400 mladých sportovců. V 65 disciplínách se rozdělovalo 1163 medailí. Šest sad připadlo také triatlonu – nejprve individuálně závodili starší žáci/žákyně, po nich dorostenci/dorostenky. A o den později pak štafety rozdělené do stejných věkových kategorií.

Starší žáci

Závod starších žáků se uskutečnil na distancích 0.3 – 10 – 3km. Ovládl jej Martin Kozojed (Jihočeský kraj), stříbro vybojoval Tomáš Knejzlík (Liberecký kraj) a bronz Jan Odehnal (Jihomoravský kraj).

Mezi staršími žákyněmi byla nejrychlejší Kateřina Mičková (Vysočina), která sice šla z vody jako první, pak ale měla problémy v depu, kvůli nimž si musela vítězství vybojovat v cyklistice. „Její výkon na kole mě překvapil. Kačka ukázala, že je opravdu triatlonistka,“ řekl po závodě její táta a trenér v jedné osobě Jan Mička pro web olympic.cz (celý článek najdete zde).

Stříbro získala Kateřina Hadravová z Libereckého kraje, bronz pak Natálie Fraňková ze Středočeského kraje.

Dorostenci

LODM zažila malé déjà vu – před dvěma lety se při olympiádě v Jihomoravském kraji hodně napsalo o tom, že si pro zlato došla dvojčata Heidi a Lukáš Juránkovi z Karlovarského kraje. A letošní olympiáda zažila stejný příběh. Jen už ne v žákovských, ale nyní v dorosteneckých kategoriích.

Lukáš Juránek ovládl závod dorostenců před Filipem Tlamkou (Jihomoravský) a Markem Matějem (Plzeňský).

Heidi Juránková zvítězila před Danou Přikrylovou (Praha) a Eliškou Říhovou (Jihočeský).

Štafety

Štafety se představily na Letní olympiádě dětí a mládeže vůbec poprvé. Pořadatelé tak reflektují trend světového triatlonu – závod štafet bude mít příští rok premiéru také na Letních olympijských hrách.

V závodě štafet sourozenci Juránkovi svůj vítězný příběh završili. Přibrali do týmu ještě Barboru Stupkovou a doběhli si pro třetí zlato. „Vůbec jsem to nečekala, říkala jsem si, že z toho bude maximálně bronz. Je to trojnásobná radost oproti včerejší dvojnásobné. Užíváme si to moc,“ řekla pak Heidi pro oficiální web akce (článek najdete zde).

V dorosteneckých štafetách získal stříbro Jihočeský kraj a bronz Plzeňský.

V žákovských štafetách zvítězila sestava Libereckého kraje, druhá skončila středočeská štafeta a třetí jihomoravská.

Kompletní výsledky triatlonových závodů najdete zde.