Zatímco většina triatlonistek se před olympiádou obává japonského počasí, Vendula Frintová už ve své kariéře několikrát prokázala, že umí v horkém počasí vybojovat skvělé výsledky! Pomohou jí k úspěchu i nyní? „Všichni se v přípravě chystali na to, aby dokázali před závodem i při něm snížit tělesnou teplotu, takže budou na japonské podmínky nachystaní,“ říká česká reprezentantka, která se představí už na svých čtvrtých olympijských hrách.

Jak probíhala tvá příprava v posledních týdnech? Vyšla podle představ?

Na začátku června jsem odletěla zpátky do Portugalska, abych se opět připojila k mezinárodní skupině, se kterou jsem trénovala už od ledna do dubna před prvními letošními závody. Připravujeme se v městečku Monte Gordo, kde máme k dispozici padesátimetrový bazén, stezky na běhání i hodně kopcovitý terén na kolo, takže nám k tréninku nic nechybí. Příprava sice není ideální nikdy, protože vždycky se dá něco vylepšit, ale snažila jsem se odpracovat všechno, co šlo. A snad to bude stačit.

V nedávné době jsi měnila tréninkovou skupinu. Můžeš prozradit, kdo tě nyní vede a s kým se připravuješ?

Bylo to už na začátku této sezony, protože jsem chtěla pro olympiádu udělat všechno. Připravuje mě portugalský trenér, který dlouhodobě žije v Americe. To, že je Portugalec, se nám hodilo při přípravě – třeba při domlouvání bazénu v Portugalsku v době, kdy byly bazény ve světě ještě většinou zavřené. Jedná se o poměrně silnou skupinu, v lednu jsme začínali ve čtrnácti, z toho tři byli mladší, ale ten zbytek měl šanci nominovat se na olympiádu. Nakonec nás jede do Tokia sedm, přičemž dvě další závodnice neprošly národní kvalifikací jen na papíře – některé silné země totiž mají vlastní nominační kritéria, takže tam byly i dva kontroverzní případy, o kterých se ve světě hodně diskutovalo a kvůli kterým byly podávané protesty. Například Taylor Spivey je druhá ve světovém žebříčku, čtvrtá v olympijském žebříčku, ale přesto ji Spojené státy americké nenominovaly.

Do Tokia jsi zamířila v úterý 19. července, necelý týden před závodem. Je doba na aklimatizaci tak dlouhá, jak by sis představovala? Nebo ji svazují protiepidemická opatření?

Určitě to svázané je. Dlouhodobě bylo v plánu, že odletíme do Japonska minimálně o čtrnáct dnů dříve a absolvujeme závěrečný kemp, aby bylo více prostoru zvyknout si na tamní podmínky. Pokud vím, tak nakonec se snad jen Britům podařilo odletět dříve a ten kemp uspořádat. Pro většinu reprezentací ale byla opatření velkou překážkou.

Ty jsi měla možnost vyzkoušet si velmi striktní podmínky japonské bubliny při květnovém závodu mistrovství světa v Jokohamě. Budou opatření na olympiádě stejná?

Doufám, že nebudou stejná, protože tak hrozné už to snad být nemůže. V Jokohamě jsme nesměli ani z hotelového pokoje. Doufám, že minimálně po vesnici se budeme moci pohybovat, že na jídlo budeme moci do jídelny v čas, který nám bude vyhovovat, a ne jako v Jokohamě, kde nám bylo jídlo servírováno za dveře pokoje v určitý čas. Snad to teď bude příjemnější.

Na jiné sporty se ale na této olympiádě zřejmě nepodíváš, že?

Myslím, že na nás dopadnou stejná opatření jako na klasické diváky. Protože na tribuny nemohou ani místní, nejspíš ani my tedy nebudeme mít šanci se jít někam podívat.

V Japonsku jsou hodně specifické podmínky – vedro a vysoká vlhkost. Ty už jsi v minulosti nejen v Asii prokázala, že ti tyto podmínky sedí. Většina soupeřek se jich přitom spíše obává. Mohou být tvou velkou zbraní?

Doufám, že mi ty podmínky trochu pomohou, ale bude to stejně těžké pro všechny. Pro mě bude nevýhoda, že jsem nemohla v roce 2019 absolvovat test event, zatímco spousta soupeřek ano. Ony už vědí, co je čeká a mohou se na to lépe připravit. Na teplo se ale chystali všichni, aby dokázali snížit tělesnou teplotu před závodem i při něm, takže na to budou všichni nějakým způsobem připravení.

Jak ses na ty horké podmínky připravovala ty? Nebo tvému tělu sedí natolik, že jsi nemusela v přípravě nic zvláštního měnit?

Celá naše skupina absolvovala už v dubnu heat acclimation protocol, při kterém jsme šlapali ve vytopené místnosti se zvýšenou vlhkostí na trenažérech. Po mém návratu v červnu jsme na to navázali, ale samozřejmě to není úplně stejné jako podmínky v Japonsku.

Budeš podmínkám přizpůsobovat také taktiku?

To asi úplně nepůjde, protože se dá předpokládat, že závod se bude vyvíjet jako na posledních třech závodech mistrovství světa. Bude tam velice silná skupina, která za to vezme už při plavání, následně se pokusí ujet na kole a uvidí se, jak se zformují balíky a co s tím půjde udělat během cyklistické části. Při cyklistice bude ale zároveň důležité snažit snižovat tělesnou teplotu, protože na běhu už se to pak bude jenom zhoršovat.

Jaká trať tě v Japonsku čeká? Má nějaká specifika?

Bohužel jsem neabsolvovala test event, akorát jsem se dívala na závod žen online. Je to klasická městská trať s milionem začátkem, obrátkami a měla by být podobná trati v Jokohamě, která mi docela sedí. Tak doufám, že tady to bude podobné.

Můžeš prozradit, s jakými ambicemi do Tokia jedeš?

Určitě chci podat svůj maximální výkon a nechat na trati všechno, ale závod bude svými podmínkami tak specifický, že se dá těžko předpovídat, na co to bude stačit.

Těšíš se i na Japonsko jako takové? Máš ráda tamní kulturu, jídlo a obyvatele?

Japonsko ráda mám, ale letos se opravdu nepodíváme ani do centra Tokia. Budeme jen v olympijské vesnici, na místech vyhrazených pro trénink a na závodišti. Myslím, že nás jejich kultura ani nebude mít šanci oslovit.

Poslední otázka míří do doby po-olympijské: uvidí tě čeští fanoušci závodit v Karlových Varech?

Pokud půjde všechno podle plánu a zůstanu zdravá, tak pravděpodobně ano. Světový pohár v Karlových Varech pro mě patří k dalším vrcholům sezony.