Čeští triatlonisté mají před sebou jeden z vrcholů této sezony – v neděli 4. června se v Madridu postaví na start mistrovství Evropy v olympijském triatlonu.  V nejbližším okolí španělského královského paláce budou o úspěch usilovat Petra Kuříková, Jan Volár a Tomáš Zikmund.

Tato triatlonová sezona je mimořádně nabitá. Kromě tradičních vrcholů totiž do kalendáře přibyly Evropské hry, které přivítá na přelomu června a července Krakov, a také olympijský testovací závod v Paříži (17.-18. srpna).

První vrchol čeká české reprezentanty už tento víkend, kdy se uskuteční v Madridu mistrovství Evropy v olympijském triatlonu. Do španělské metropole zamíří trojice závodníků: Petra Kuříková, Jan Volár a Tomáš Zikmund. Na poslední chvíli byla odhlášena Tereza Zimovjanová, která v uplynulém týdnu prodělala onemocnění COVID-19.

Největší naděje českých fanoušků směřují k závodu žen. „Byl bych rád, kdyby se Petra dostala do nejlepší desítky. Je pravda, že po loňském vítězství v závodě Světového poháru by ji mnoho lidí rádo vidělo už jen na stupních vítězů, ale jednoduché to určitě nebude. Nemá za sebou ideální zimní přípravu, měnila během ní trenéra, ale teď je vidět, že její forma jde nahoru,“ říká reprezentační trenér Jan Čelůstka.

On sám v Madridu závodil dokonce sedmkrát při závodech mistrovství světa nebo Světového poháru, naposledy v roce 2019. „Tehdy se ještě celý závod konal v parku Casa de Campo, kde se nyní plave. Teď ovšem čeká závodníky na kolech nájezd na okruh k paláci, kde je velmi náročná cyklistická trať. Je na ní strmé stoupání, technický sjezd, průjezd tunelem a jen dvě krátké rovinky, takže není kde si odpočinout. Myslím, že Petře a Tomášovi by to mohlo sedět. Honza nepatří svou postavou mezi vrchaře, tak uvidíme, jak mu ta trať bude vyhovovat,“ říká Čelůstka.

Závody mužů i žen se uskuteční v neděli 4. června, už od pátku ale budou probíhat závody mistrovství Evropy v paratriatlonu a také věkových kategorií Age Groups.

Přesně o jeden měsíc později pak má reprezentace v termínové listině další prestižní kontinentální závody. Polský Krakov totiž přivítá Evropské hry, na které odcestuje šestice českých závodníků. Reprezentovat budou Petra Kuříková, Tereza Zimovjanová, Alžběta Hrušková, Tomáš Zikmund, Jan Volár a Tomáš Kříž. Kromě individuálních závodů je čeká také start ve smíšených čtyřčlenných štafetách.