Dovolujeme si vám představit redaktora Josefa Rendla, který bude svým neotřele milým a profesionálním způsobem zprostředkovávat rozhovory s reprezentanty a reportáže ze závodů. Abychom vám ho blíže představili, vyzpovídali jsme ho jako píšícího triatlonového novináře, ale i jako sportujícího otce od rodiny.

Jak ses dostal k psaní o triatlonu?

Někdy kolem roku 2006 jsem se poprvé dostal k triatlonu díky Petru Loffelmannovi, který rozjížděl v Podolí triatlonovou speciálku. Tento sport mi celkem rychle učaroval. S Petrem a Tomem Bednářem jsem pak měl také možnost se podílet na rozjezdu první běžecké speciálky Triexpert. Novinářsky jsem začal v té době pracovat pro Behej.com, po roce psaní o běžeckých akcích jsem odešel k Etriatlonu.cz Petra Valeše, kde jsem během tří let udělal kolem stovky rozhovorů s našimi triatlonisty a triatlonistkami. Současně píšu pro Snow magazine a časopis Outdoor. Na spolupráci pro Českou triatlonovou asociaci jsme se domluvili s Lenkou Kovářovou a Renatou Balašovou teprve nedávno.

Jsi vystudovaný specializovaný pedagog. Věnuješ se vedle triatlonu i svému původnímu zaměření?

Mým hlavním pracovním poměrem je vedení denního a týdenního stacionáře pro lidi s hendikepem v pražských Stodůlkách, které jsem před šesti lety spoluzaložil. Vystudoval jsem pedagogickou fakultu v Hradci Králové a po roční „odbočce“ v rozjíždějící se běžecké speciálce Triexpert, jsem se do této oblasti vrátil. Ve stacionáři máme kolem třiceti klientů s různým typem postižení a na mě je hlavně koordinace pracovního týmu, manažerské záležitosti a přímá práce s klienty.

Prozradíš, jak se dá tak náročná práce a novinařina skloubit s rodinou?

S manželkou Petrou máme tři děti a bydlíme v Podolí, kousek od modřanské stezky a plaveckého bazénu, což je pro triatlon ideální lokalita. Obě dcery už absolvovaly pár běžeckých závodů, starší Bety byla kousek od první medaile na Příbramském duatlonu Petra Švarce. Čtyřletý Šimon zatím zjišťuje, který sport mu nejlépe půjde. Chce to někdy organizační talent.

Čemu by ses chtěl nejvíc věnovat při psaní pro ČTA?

Už několik sezon objíždím triatlonové závodu všeho druhu, od vesnických pouťáků až po prestižní podniky v rámci Českého poháru. Někdy jako závodník, někdy jako support nebo divák. Většinu domácích triatlonistů a organizátorů znám osobně a máme dobré vztahy. Rád bych psal o závodech – pozvánky, upoutávky, reportáže. Rád dělám rozhovory s triatlonisty, baví mě jejich dojmy z prožitých závodů, postřehy ze zajímavých triatlonových podniků doma nebo v zahraničí. Zprávy od nejlepších borců jako je Filip Ospalý, Petr Vabroušek nebo Vendula Frintová mohou být velkou inspirací a motivací pro závodníky, kteří nedosahují nebo zatím nedosahují jejich výkonnosti, ale berou triatlon vážně. Rád bych také občas popsal lidský příběh, ve kterém figuruje triatlon. Příběhy o nezlomnosti lidské vůle a překonávání svých mentálních a fyzických limitů.

Máš nějakou zajímavou historku spojenou s triatlonem?

V roce 2007 jsme se s Tomášem Martínkem postavili na start Krušnomana (tenkrát ještě 20 – 90 – 20 ) a vůbec jsem netušil, do čeho jdu .Nezapomenu jak mě to na 85. kilometru dostihlo a já těsně před závěrečným sjezdem slezl z kola a lehl si do pangejtu. Ani nevím, jak jsem se dostal do cíle. Stačilo do sebe nasoukat pár koláčů, banánů a klobás a bylo zase dobře.

Které závody máš letos v kalendáři coby závodník?

Vyhledávám závody, kde není moc dlouhé plavání, a mám šanci po kole na běžecké části, která je stále mou nejsilnější zbraní. S oblibou jezdím duatlony. Letos si dávám za cíl víc zabrat v plaveckém tréninku, díky radám od Lenky Fanturové a Martiny Novákové snad vylepším plaveckou techniku, takže mám v plánu zajet si pár „půlek.“ Konkrétní závody ještě nemám vybrané, záleží také na rodinné logistice, zápasech dcerky v softballu a dalších okolnostech.

Chystáš se na jarní soustředění za teplem?

Ano. Už se nemůžu dočkat. Začátkem dubna jedeme s početnou skupinou pražských triatlonistů na kemp do italské Umbrie. Po Provence, Toskánsku a loňském Chorvatsku vybral organizátor Tomáš Martínek pro letošek kopce kolem Perugie. Rozdělí se to tam na několik výkonnostních skupin a kromě spaní a jídla se věnujeme třem triatlonovým disciplínám. Tento společný týden je ideální pro vytvoření objemového základu. První prověrkou nabité formy pak bývá rozjezd v podobě Langhammerova dýchánku v krušnohorských Klínech..