Sedm českých reprezentantů se postavilo na start závodu Evropského poháru v Quarteiře. S nejlepším výsledkem se z Portugalska vrací Tomáš Zikmund, který obsadil 23. místo. Zvítězili Nor Thorn a Francouzka Beaugrandová.

Na úplném jihu Portugalska se závodilo na olympijských distancích, proto měly výsledky napovědět, v jakém složení pojede česká reprezentace na mistrovství Evropy do Španělska. Z písečné pláže se proto rozběhla při startu do moře hned sedmička českých reprezentantů.

V závodě mužů plaval nejlépe Tomáš Zikmund. „V prvním ze dvou plaveckých okruhů jsem byl docela vepředu. Ale při přeběhu do druhého okruhu jsem ztratil kontakt s prvním balíkem,“ líčil po závodě. „Na kole jsem byl ve druhém balíku, do kterého se pak dotáhli i Honza Volár s Tomášem Křížem, kteří pak byli hodně aktivní a stahovali jsme první skupinu. Tomáš se ale bohužel musel vyhýbat pádu, ztratil kontakt a už se mu nepodařilo dojet zpátky. Já jsem se snažil na kole šetřit síly, protože po závodě mistrovství světa v Abú Dhabí jsem byl nemocný a příliš jsem netrénoval.“

Po druhém depu vybíhali Volár se Zikmundem společně na konci druhé skupiny, ale dařilo se jim posouvat se vpřed. „Doběhli jsme nějakou skupinu, se kterou jsme pak sprintovali do cíle. Byl to hezký běžecký závěr,“ dodal Zikmund, kterému patří v pořadí 23. místo.

Jan Volár finišoval na 27. místě, Tomáš Kříž byl 47. a Filip Tlamka 57.

Do závodu žen nastoupily tři české reprezentantky – Michaela Štěrbová, Alžběta Hrušková a Adriana Horňová. Nejlepší výkon si v plavecké části připsala Štěrbová: „Z celého závodu můžu ale pozitivně hodnotit pouze prvních 750 metrů plavání, kdy jsem byla součástí první skupiny. V druhém kole jsem ale chytila naprosto neskutečnou krizi, která se mě držela většinu závodu a kterou podtrhla i spousta chyb v depu. Fakt, že jsem okusila i portugalský asfalt už při bike familiarization, mému výkonu taky úplně nepomohl. Na druhou stranu jsem ráda, že jsem mohla zahájit závodní sezónu bez bolesti paty, čemuž vděčím zejména rehabilitačnímu týmu z Victoria VSC,“ řekl Štěrbová.

Na kole jezdila společně s Hruškovou i Horňovou v závěru závodního pole. Cílovou branou na přímořské kolonádě proběhla Štěrbová jako 37., Horňová byla jen o jednu příčku horší. Hrušková obsadila 40. místo.

Výsledky

Evropský pohár Quarteira (Portugalsko), 25. března 2023

Muži: 1. Vetle Bergsvik Thorn (Nor.) 1:46:36, 2. Fabian Meeusen (Švýc.) 1:46:38, 3. Joao Pereira (Por.) 1:46:41    … 23. Tomáš Zikmund 1:48:35, 27. Jan Volár 1:48:58, 47. Tomáš Kríž 1:52:48, 57. Filip Tlamka 1:57:48

Ženy: 1. Cassandre Beaugrandová (Fr.) 1:56:29, 2. Audrey Merleová (Fr.) 1:57:18, 3. Jeanne Lehairová (Luc.) 1:57:36 … 37. Michaela Štěrbová 2:09:23, 38. Adriana Horňová 2:10:04, 40. Alžběta Hrušková 2:10:39

Kompletní výsledky najdete zde.