Na kvalitně obsazeném závodu Evropského poháru v Barceloně se v neděli 10. října představili také tři čeští reprezentanti – Jan Volár vybojoval 27. místo, David Martin byl 46. a Tomáš Zikmund obsadil 53. příčku. „Není to výsledek, ve který jsem doufal,“ přiznal Volár.

Evropský pohár v Barceloně byl v loňském roce skvěle obsazený – zvítězil olympijský vítěz Blummenfelt, druhý doběhl několikanásobný mistr světa Gomez a třetí další fantastický Nor Iden. Letos sice takto slavná jména na startovní listině nefigurovala, na poměry Evropského poháru byla ale přesto nadstandardní. „Byli tu dobří Španělé a Francouzi, kteří to mají ve svých zemích složité, aby se vůbec dostali na závody, pak jsou ale schopni jezdit Světové poháry do 10. místa,“ vysvětlil Volár.

Po plavecké části, která se odehrála ve vlnách Středozemního moře, vybíhal jako první na písečnou pláž Martin. Po 750 metrech plavání ztrácel z 15. pozice na nejrychlejší plavce 12 sekund. Volár si připsal 24. nejrychlejší plavecký čas, jeho ztráta byla o 5 vteřin větší než Martinova. Zikmund ztratil na nejlepší 35 vteřin.

Ve 20km cyklistické části na čele jezdila desetičlenná skupina závodníků. Za ní pak byl početný balík přibližně 40 triatlonistů, ve kterém pracovali Volár s Martinem. „Kolo bylo poměrně rychlé, měli jsme průměr 46 km/h,“ řekl Volár, kterému ale závěr cyklistiky nevyšel podle představ: „Nechal jsem se zavřít a do depa najížděl jako jeden z posledních, takže už při výběhu jsem ztrácel nějakých dvacet vteřin.“ Zikmund pak přijel do depa se třetí skupinou čítající osm závodníků.

V závěrečné části závodu si pro nejlepší umístění z českých reprezentantů doběhl Volár, který finišoval na 27. pozici. Na vítězného Španěla Fajarda ztratil 77 vteřin. „Běh nebyl tak špatný, ale vybíhal jsem někde kolem 40. místa, takže i když se mi podařilo něco seběhnout, není to výsledek, ve který jsem doufal,“ dodal. Martin proběhl cílem na 46. místě a Zikmund na 53.