Nejlepší triatlonisté z Česka i juniorští reprezentanti z celé Evropy míří do Labe arény, která bude 23.-25. července hostit Triathlon Fest Račice. Součástí nabitého třídenního programu jsou závody Českého poháru, prestižního Evropského poháru juniorů i mistrovství ČR v divácky velmi atraktivním super sprintu.

Labe aréna patří mezi nejvyhlášenější světová centra rychlostní kanoistiky, tentokrát ale bude hladina zdejšího kanálu patřit triatlonistům. Do Račic se totiž sjedou nejen čeští reprezentanti, ale i nejlepší evropští junioři. A pro český triatlon tak budou skvělou předehrou k triatlonovým závodům na olympijských hrách, které startují právě 25. července.

Závodní program odstartuje v Račicích v pátek. Jako první se na trať vydají účastníci českého poháru a mistrovství republiky v super sprintu – dorostenci, junioři a dospělí (kategorie 16+) absolvují v pátek rozjížďky na distancích 0,4 km plavání – 10 km cyklistika – 3 km běh. Na jejich základě budou všichni rozřazeni do sobotních finále.

V pátek podvečer si pak mohou zazávodit rekreační sportovci i úplní začátečníci v OPEN závodě (0,25-5-1 km). „Jedná se o závod pro každého. Na startu rádi uvidíme úplné začátečníky, amatérské triatlonisty, rekreační sportovce z širokého okolí i žáky, kteří se budou chtít rozjet před svým sobotním závodem,“ láká na start Radek Eliáš, ředitel závodu.

Sobotní program otevře mistrovství ČR žáků (9:00) s hromadným startem, na které navážou finálové jízdy mistrovství ČR v super sprintu (14:25). Účastníci se na krátkých tratích poperou také o akademické tituly a body do Českého poháru v olympijském a sprint triatlonu. Na startu nebude chybět celá řada českých reprezentantů, mezi nimi například čerství mistři republiky Jan Volár s Alžbětou Hruškovou, dále Radim Grebík, Martin David nebo Iveta Fairaislová.

V neděli dopoledne bude Labe aréna patřit nejtalentovanějším triatlonistům našeho kontinentu, které čeká Evropský pohár juniorů. Závod nejprestižnějšího seriálu této věkové kategorie se uskuteční na tratích sprintu (0,75-20-5 km). A domácí fanoušci se mohou těšit na skvělé závody – na startovní listině najdou hned 21 českých reprezentantů! Vedle nich se postaví na start zástupci 10 zemí včetně Mexika.

Evropský pohár juniorů se měl původně uskutečnit v rámci Táborského triatlonového festivalu, ten byl ovšem pro letošní rok zrušen vinou kombinace protiepidemických a infrastrukturních komplikací. „Jako Česká triatlonová asociace jsme velmi stáli o to, abychom tuto nejprestižnější juniorskou soutěž v Česku udrželi, protože pro mládežnické kategorie se jedná o skvělou motivaci do tréninku i závodění. Jsme proto rádi, že se nám podařilo vyjednat přesun závodu z Tábora do Račic,“ říká Tomáš Petr, technický ředitel ČTA.

Celý program uzavře nedělní závod Českého poháru štafet, při kterém budou o body bojovat tříčlenné týmy (14:15 žáci, 15:40 dorost, junioři, dospělí).

Labe aréna nabízí skvělé zázemí pro triatlonové fanoušky, kteří mohou závody sledovat z vysoké tribuny. Je ovšem nezbytné počítat s dodržením aktuálních protikoronavirových pravidel. „Vzhledem k tomu, že se podmínky v posledních týdnech mění a že musíme respektovat nařízení kontinentální organizace Europe Triathlon, upřesníme rozsah opatření v pondělí před závodem. Počítáme ale s tím, že opatření budou korespondovat s platnými vládními nařízeními, což by v tuto chvíli znamenalo PCR test (ne starší 7 dnů), antigenní test (ne starší 72 hodin), očkování (alespoň 14 dnů po druhé dávce) nebo potvrzení o prodělání onemocnění (v posledních 180 dnech),“ říká Eliáš.

Přímo v račické areně bude pro diváky připraveno také triatlonové expo, na kterém budou moci zakoupit vybavení například od značek 2XU, Sailfish, O-synce, Mizuno, Swans, Zone a dalších.

Další informace o závodech, propozice a možnost registrace najdete zde.

Závod pro kategorie 16 + a AMČR se uskuteční ve dvou dnech:

  • pátek 23.7. 2021 – rozjížďky
  • sobota 24.7. 2021- finále
  • Registrace zde

Závod žactva 8-15 let, MČR:

  • sobota 24.7. 2021
  • Registrace zde

Závod štafet:

  • neděle 25.7. 2021
  • Registrace zde

OPEN Závod pro kategorie 12+:

  • pátek 23.7. 2021
  • Registrace zde