Už v této sezoně bude v Českém poháru platit: muži a ženy závodí o stejné prize money za celkové pořadí. Tuto novinku zahrnula Česká triatlonová asociace do soutěžní směrnice pro letošní rok, od následující sezony pak budou finanční odměny vyrovnané také na jednotlivých závodech Českého poháru a mistrovství ČR.

Nejlepší závodníci této sezony budou na jejím konci odměněni za umístění v Českém poháru stejnou finanční odměnou bez ohledu na to, zda budou závodit v kategorii mužů či žen. Dosud přitom platilo, že muži závodili o vyšší odměny vzhledem k jejich většímu zastoupení ve výsledkové listině a vyšší konkurenci. K vyrovnání finančních odměn dojde navýšením částky pro ženské kategorie.

„Nechceme ke sportovcům přistupovat rozdílně, proto věřím, že narovnání finančních odměn je správnou cestou,“ říká Antonín Bauer, předseda ČTA. „Ženy si za své výkony zaslouží stejné uznání a respekt jako muži. Chceme, aby procento žen na startovních listinách narůstalo, aby se počty mužů a žen vyrovnávaly. Nechci tím říct, že primární motivací kohokoliv k účasti v Českém poháru by měly být prize money, jejich rozdělení ale zároveň nesmí být demotivační.“

Novinka se týká všech pohárových sérií, tedy ČP v dlouhém triatlonu, ČP v olympijském a sprint triatlonu i ČP v aquatlonu, který je ale vzhledem k vládním protiepidemickým opatřením pozastaven. Na finanční odměnu dosáhnou závodníci, kteří se v celkovém pořadí umístí na 1. až 6. místě.

„Je správné, aby ženy měly stejné odměny jako muži. Poctivě trénovaly, přihlásily se, podaly nejlepší možný výkon a zvítězily – nemohou za to, že nezávodily v početnější konkurenci, proto není fér snižovat jim za to prize money,“ říká Martin Hotový, sportovní ředitel ČTA.

Stejný závod, stejná odměna

Od příští sezony pak budou srovnány finanční odměny také na jednotlivých závodech. „Vzhledem k tomu, že nová sezona odstartuje už za několik týdnů, nebylo by fér upravovat podmínky pro pořadatele v tuto chvíli, a tak jsme pro sezonu 2021 vydali organizátorům pouze doporučení, aby prize money rozdělili rovnoměrně mezi muže a ženy. Od roku 2022 už ale bude tento princip pevnou součástí Soutěžní směrnice ČTA, která je závazná pro všechny závody Českého poháru a Mistrovství ČR,“ říká Tomáš Petr, technický ředitel ČTA.

Triatlon je ve světě dlouhodobě oceňován jako jeden z genderově nejspravedlivějších sportů, o stejné prize money dlouhodobě závodí účastnící akcí World Triathlon, Europe Triathlon, ale také IRONMAN, XTERRA a ChallengeFamily. V nejsilnějších triatlonových sériích na světě našla ČTA inspiraci pro zohlednění konkurence v dané kategorii.

„Při zavedení tohoto pravidla jsme se snažili zohlednit fakt, že v jedné kategorii může být větší konkurence, ze které plyne i vyrovnanější startovní pole, kvůli čemuž je pak samozřejmě těžší v této kategorii na prize money dosáhnout. Inspirovali jsme se proto v závodech Světového poháru či v sérii Ironman, kde mají finanční odměnu garantovanou vítěz a vítězka závodu. Aby dosáhli na prize money i závodníci na dalších pozicích, nesmí být jejich časová ztráta na vítěze větší než předem stanovené procento času nejrychlejšího závodníka,“ vysvětluje Tomáš Petr, technický ředitel ČTA.