Havajský ostrov Maui přivítal už 25. ročník světového šampionátu série XTERRA. Kvůli velkým vlnám se ale tentokrát závodilo v duatlonu. Česko mělo v kategorii PRO jediného zástupce – Karel Dušek obsadil 12. místo. Hned několik medailí ale posbírali čeští závodníci v kategoriích Age Groups!

Vůbec poprvé v historii se na Havaji závodilo v duatlonu. Pořadatelé byli donuceni ke změně kvůli velkým vlnám, které by ohrozily bezpečí závodníků. Na Maui tak závod odstartoval tříkilometrovým během, po kterém následovalo 31 km tvrdé horské cyklistiky a 11 km terénního běhu, který ještě komplikovalo deštivé počasí.

Zvítězil Novozélanďan Hayden Wilde, který se primárně věnuje krátkému triatlonu a na letošní olympiádě v Tokiu vybojoval bronzovou medaili. V závodě žen naplnila roli jednoznačné favoritky Bermuďanka Flora Duffyová, olympijská vítězka a letošní mistryně světa.

Mezi profesionály mělo Česko jediného zástupce. Karel Dušek vybojoval 12. pozici, když na vítězného Novozélanďana ztratil 15 minut a 19 vteřin.

Mistryní světa se ve věkové kategorii 15-19 let stala Barbora Stupková! Hned za ní doběhla Vendula Ryšavá, která tak brala ve stejné kategorii stříbro! Zlatou medaili si z Havaje přiváží také Hana Odlová (F25-29) a Kateřina Ježková (F35-39)! Jen těsně pod stupni vítězů skončily Klára Černá (F30-34), Martina Doleželová (F35-39) a Lucie Hrabová (F40-44), které vybojovaly čtvrtá místa.

Mezi muži patří stříbro Jakubu Růžičkovi (M20-24, celkově 24.) a Karlu Sumbalovi (M45-49). Adam Holomoucký (M20-24) s Tomášem Peterem (M45-49) vybojovali páté příčky. Jako šestý finišoval ve své kategorii Jiří Dušek (M60-64). V jedné z nejlépe obsazených kategorií skončil Adam Chudoba (M30-34) na 10. místě.

Senzační zlato přiváží do Česka Miroslav Motejzík, který se stal prvním sportovcem po amputaci nohy, co dokázal dokončit havajskou XTERRU!

Kategorii závodících pořadatelů ovládli otec a syn Pilouškové – mladší Michal zvítězil a celkově mu patří 89. místo. Starší Michal byl stříbrný a celkově 166.