Po olympijské pauze se opět rozběhl prestižní seriál mistrovství světa (World Triatlon Series), který tento víkend hostí kanadský Montreal. Čtveřice českých reprezentantů má za sebou první den závodů v super sprintu – do sobotních finále dokázala z rozjížděk postoupit Tereza Zimovjanová.

Pořadatelé zvolili pro montrealské závody netradiční, ale divácky atraktivní soutěžní formát: v pátek nastoupili triatlonisté do kvalifikačních rozjížděk (0,3 – 7,2 – 2 km). Z každé z nich postoupilo nejlepších deset závodníků do sobotních finále. Neúspěšní se pak pokusili vybojovat zbývajících 10 postupových míst v opravných rozjížďkách.

Premiéru v závodech mistrovství světa prožili Radim Grebík s Alžbětou Hruškovou, kteří se kvalitními výkony rvali do posledních chvil o postup. Smůlu si vybral Jan Volár, který odstoupil během opravné rozjížďky kvůli defektu. A nejveseleji závod skončil pro Terezu Zimovjanovou, která postoupila do finále.

Kvalifikační rozjížďky

Tereza Zimovjanová vyplavala v první kvalifikační rozjížďce jako předposlední se ztrátou 22 vteřin. Už v depu se ale dokázala posunout o několik příček vpřed a na kole se pak propracovala do skupiny na 5.-19. místě. Modrou cílovou branou proběhla na 12. příčce, od přímého postupu do finále ji dělily dvě pozice a 14 vteřin. Postup z prvního místa si pohlídala Američanka Taylor Knibbová.

Alžběta Hrušková šla v druhé rozjížďce z vody jako šestnáctá, devatenáctivteřinová ztráta po prvním depu se ale ukázala příliš velká na to, aby česká reprezentantka dostihla cyklistickou skupinu bojující o postupové pozice. Cílem proběhla jako devatenáctá se ztrátou 2:33 na první Němku Lindemannovou.

Janu Volárovi patřila v první mužské rozjížďce po plavání 13. pozice, ze které se na kole dostal do skupiny na 10. až 17. místě. Ani on ale na přímý postup do finále nedosáhl. V první kvalifikační rozjížďce obsadil 17. pozici, ze které zaostal za postupovou desítkou o 84 vteřin. První místo vybojoval Japonec Hojo.

Radim Grebík běžel v poslední rozjížďce do prvního depa jako devatenáctý, ale se ztrátou pouhých 11 vteřin na nejlepší. Celé startovní pole pak odjelo do cyklistické části v jedné početné skupině a z rozjížďky se stal běžecký závod – v něm si Grebík doběhl pro 13. místo, 23 vteřin za postupem.

Opravné rozjížďky

V ženských opravách skvěle zaplavala Hrušková, která nasedala na kolo jako sedmá. Zimovjanová byla jen tři pozice a několik sekund za ní. Obě pak skvěle pracovaly ve skupině na 3. až 14. místě a do druhého depa najížděly na vedoucích pozicích. Zimovjanová si pak doběhla pro postup do finále ze 6. místa, Hrušková uzavřela svůj první závod WTS v životě 15. příčkou.

Mezi muži vybíhal po schodech z vody jako osmý Grebík, po skvělém depu ale nasedal na kolo jako první. Volár vyplaval jako patnáctý – v cyklistické části pak oba jezdili v početné vedoucí skupině. Zatímco Grebík pracoval na jejím čele, Volár během posledního okruhu odstoupil pro technický defekt. Ani Grebík však na účast ve finále nedosáhl – doběhl na 13. pozici.

Sobotní finále se uskuteční eliminační metodou. Do finále 1 nastoupí 30 závodníků, 20 nejlepších postoupí do finále 2. Z finále 2 pak postoupí 10 závodníků do finále 1, ve kterém se bude bojovat o celkový triumf. Finálové závody vysílá přímým přenosem ČT sport.

V neděli se Češi postaví na start štafetového závodu.