Mistrovství světa IRONMAN má za sebou mimořádný ročník. Vůbec poprvé byly závody v Koně rozděleny do dvou dnů. Nor Gustav Iden stanovil nový rekord trati. Na Havaji startovalo také 33 Čechů, z nichž nejlepší byli Vraštil a Richtrová, která ovládla svou věkovou kategorii.

Pořadatelé rozdělili závodní program do dvou dnů. Ve čtvrtek 6. října se na start postavili ženy a někteří muži z kategorií Age Groups. Mezi profesionálkami dosáhla na vítězství Chelsea Sodaro, která dokončila v čase 8:33:46. Její triumf je o to cennější, že se jí teprve před osmnácti měsíci narodila dcera. Na první pozici se posunula díky skvělému běhu, ve kterém předstihla Britku Lucy Charles-Barclay, která si na Havaji už počtvrté připsala druhé místo. Třetí byla Němka Anne Haugová.

Na startu měla původně být mezi profesionálkami i Češka Radka Kahlefeldt-Vodičková, zdravotní problémy jí zkomplikovaly přípravu natolik, že se ze závodu odhlásila.

Z českých závodnic si nejlepší čas připsala Jana Richtrová, která dokončila v čase 10:02:31 a opět dokázala ovládnout svou věkovou kategorii F40-44.

V sobotu 8. října se na start postavili už výhradně muži. Mezi profesionály si velkolepý triumf připsal Nor Gustav Iden, který časem 7:40:24 stanovil nový rekord tratě. Fantastickým běžeckým výkonem dokázal předstihnout Francouze Sama Laidlowa, který sesedal z kola s přibližně šestiminutovým náskokem, který si zajistil nejrychlejším cyklistickým časem havajské historie (4:04:36). Iden ho pak ale na druhé místo odsunul díky rekordnímu běhu (2:36:15). Třetí pozice patří olympijskému vítězi Kristianu Blummenfeltovi.

Zajímavostí je, že oba havajští vítězové se v roce 2017 představili také v Karlových Varech, které v tom roce poprvé hostily závod Světového poháru. Iden zvítězil, Sodaro byla sedmá.

Na nejlepší výsledek z českých závodníků dosáhl v sobotu Miroslav Vraštil. Profesionální veslař a olympionik dokončil závod v čase 9:06:02 a ve své kategorii M40-44 obsadil 13. místo.

Česká triatlonová asociace děkuje všem závodníkům za skvělé výkony, nasazení a reprezentaci českého triatlonu.

Oprava: V původním textu bylo uvedeno, že Jana Richtrová, která dlouhodobě žije v USA, závodila pod americkou vlajkou. Jednalo se však o chybu, kterou má IRONMAN ve své tracking app. Při slavnostním vyhlášení už byla Jana Richtrová oceněna jako česká závodnice.