Závod olympijských nadějí opět přivítal polský Bělostok, kde se v neděli 21. srpna představilo osm českých triatlonistů ve věku 14 až 15 let. 

Do 1100 kilometrů vzdáleného Bělostoku se vypravilo osm českých triatlonistů, všichni závodící v kategorii starších žáků: Mikuláš Bíba, Kateřina Chytilová, Karolína Rutarová (všichni TAP Plzeň), Jakub Mařík (Sokol Senohrady), Matěj Procházka (Road2Kona), Michal Švarc (Tri Klub Příbram), Anna Fixová (Loko Trutnov) a Tereza Tučková (TriSK České Budějovice).

Společně se závodníky odcestoval do Polska tříčlenný realizační tým, ve kterém byli kromě Jana Vaňka i dva další zástupci klubu TCV Jindřichův Hradec – Tomáš Vaněk a Stanislav Tripes.

„V Polsku se závodí v jiných věkových kategoriích, než je obvyklé. Žáky mají pouze do 14 let, následují mladší junioři v rozmezí 15 až 17 let. Někteří naši triatlonisté ve starší kategorii proto závodili proti starším soupeřům a byla to pro ně příprava na budoucí starty v juniorských pohárech,“ říká vedoucí výpravy a trenér Jan Vaněk. „I tak ovšem byli naši závodníci konkurenceschopní a chlapci dokonce obsadili druhé místo v týmech, čímž jsme si oproti loňsku polepšili o jednu pozici.“

Přehled konkrétních výsledků i odkaz na ně najdete níže, polští pořadatelé ovšem měli velké problémy s časomírou, proto jsou například v kategorii mladších juniorů uvedeni také závodníci, kteří Česko reprezentovali v loňském roce. Mikuláš Bíba s Jakubem Maříkem v nich naopak úplně chybí, s velkým otazníkem jsou také výsledky mladších juniorů. „Hodně jsme proti výsledkům protestovali, ale bohužel se v této věci zatím nic nezměnilo,“ říká šéf české výpravy.

Závodilo se na distancích 400 metrů plavání, 10 km cyklistiky a 2,5 km běhu. „Celý závod se odehrál na koupališti a v jeho nejbližším okolí. Plavalo se v jezeře, cyklistika se jela na uzavřené silnici s mírně zvlněným povrchem a běh se uskutečnil na cestách v přilehlém lesoparku,“ popisuje Jan Vaněk.

Výsledky

Závod olympijských nadějí, Bělostok (Polsko), 21. srpna

Mladší juniorky

Karolína Rutarová – 21. celkově, 14. v kategorii K15

Tereza Tučková – 16. celkově, 9. v kategorii K15

Mladší junioři

Michal Švarc – 18. celkově, 2. v kategorii M13

Matěj Procházka – 21. celkově, 3. v kategorii M13

Žákyně

Kateřina Chytilová – 6. celkově, 6. v kategorii K13

Anna Fixová – 11. celkově, 11. v kategorii K13

Žáci

Mikuláš Bíba a Jakub Mařík – nejsou uvedeni ve výsledcích

Kompletní výsledky najdete zde.