Mistrovství Evropy v olympijském triatlonu se poprvé za 35 let neuskuteční. Důvodem pro zrušení šampionátu, který mělo přivítat Estonsko od 28. do 30. srpna, jsou nerovné podmínky, s nimiž by se potýkali reprezentanti jednotlivých zemí kvůli epidemiologickým opatřením.

Evropský šampionát se měl původně uskutečnit od 2. do 5. července v estonském Tartu, kvůli epidemii onemocnění COVID-19 byl ovšem přeložen na konec srpna. Změnila se také lokalita závodu – nově mělo mistrovství Evropy hostit nedaleké Otepää.

Ani tam se ovšem o evropské tituly závodit nebude. Důvodem je epidemiologická situace v Evropě, na jejímž základě Estonsko zpřísňuje svá opatření. Pro české reprezentanty by v tuto chvíli platila povinnost čtrnáctidenní karantény při vstupu do země.

Evropská triatlonová unie (ETU) označila podmínky za neférové a také s ohledem na rostoucí počet osob s onemocněním COVID-19 v Evropě se rozhodla šampionát zrušit. „Je to poprvé za 35 let, kdy se neuskuteční žádný evropský šampionát, o to těžší pro nás toto rozhodnutí je. Chtěli bychom vyjádřit velké poděkování Estonské triatlonové asociaci i celému organizačnímu týmu, který nesmírně tvrdě pracoval na uskutečnění šampionátu,“ uvedl Renato Bertrandi, prezident Evropské triatlonové unie.

Komplikace je to také pro český reprezentační tým, který odcestoval také kvůli přípravě na mistrovství Evropy na soustředění do italského Livigna. „Pro nás je to velké zklamání, protože dosud to byl jeden z pevných bodů v sezoně a naše příprava k němu směřovala. Nyní se pokusíme připravit na závod Světového poháru v Karlových Varech a budeme doufat, že se uskuteční nějaké další závody ve druhé půlce sezony,“ uvedl reprezentační trenér Lukáš Vrobel.

Už dříve bylo zrušeno mistrovství Evropy ve sprint triatlonu, které mělo začátkem srpna přivítat švédské Malmö. Kvůli epidemii koronaviru se neuskutečnil ani evropský šampionát závodníků do 23 let (Dněpropetrovsk, 6.-7. června) ani evropský šampionát ve středním triatlonu (Walchsee, 28. června).

V Brně se bude závodit o české tituly

Dnešní rozhodnutí Evropské triatlonové unie má vliv také na českou triatlonovou scénu. Ve stejném termínu, v jakém se měl konat evropský šampionát, se totiž uskuteční závod INTERTECH TRIATHLON SUPERPRESTIGE Brno, který je součástí Českého poháru v olympijském a sprint triatlonu. „Dle platných Soutěžních směrnic pro rok 2020 měl být tomuto závodu udělen statut mistrovství republiky ve sprint triatlonu v případě, že nebude docházet k termínové kolizi s mistrovstvím Evropy, která by zapříčinila nízkou konkurenci ve startovní listině. K této situaci nyní došlo. V Brně se proto bude závodit o české tituly ve sprint triatlonu nejen ve věkových kategoriích, ale také v absolutním pořadí,“ uvedl Tomáš Petr, technický ředitel ČTA.