Triatlonisté znají podmínky, za jakých se mohou kvalifikovat na olympijské hry v Paříži v roce 2024. Mezinárodní olympijský výbor schválil kvalifikační kritéria, která již dříve navrhla organizace Světový triatlon (WT).

Stejně jako na olympiádě v Tokiu se bude také v Paříži závodit o tři sady medailí. V programu jsou individuální závod mužů, individuální závod žen a smíšená štafeta. Ve Francii se představí celkem 110 triatlonistů (55 mužů a 55 žen), kteří začnou o svou účast usilovat 27. května, kdy bude zahájeno kvalifikační období. To skončí přesně o dva roky později.

Kvalifikovat se bude možné několika způsoby, stejně jako v předcházejícím olympijském cyklu se přitom budou do kvalifikace započítávat také závody smíšených štafet.

Hostitelská země bude mít zajištěna místa pro dva muže, dvě ženy a smíšenou štafetu.

Jistotu účasti bude mít také vítězná země mistrovství světa smíšených štafet, které se uskuteční 26. června 2022 v Montrealu – na olympiádu bude moci vyslat dva muže a dvě ženy (pokud již tato země bude mít účastnická místa zajištěna jinak, budou nabídnuta dalšímu v pořadí). Stejným principem se pak kvalifikuje také vítěz štafetového mistrovství světa v roce 2023.

Do Paříže dále postoupí šest nejlepších zemí z kvalifikačního žebříčku smíšených štafet (k datu 25. března 2024), které budou moci do Francie vyslat dva muže a dvě ženy. Pokud již některé z těchto zemí budou mít účast na olympiádě zajištěnou, nabídnou se účastnická místa dalším zemím dle pořadí v rankingu.

Další dvě štafetová místa jsou rezervována pro vítěze dvou kvalifikačních závodů, které se uskuteční 15. dubna a 27. května 2024. Do tohoto závodu přitom nebudou moci zasáhnout reprezentace, které už budou mít účast na OH zajištěnou.

Prostřednictvím těchto tří štafetových způsobů si zajistí účast na olympiádě 22 mužů a 22 žen z celkové kvóty 110 míst. Dalších 26+26 sportovců se do Paříže dostane prostřednictvím umístění v individuálním olympijském žebříčku (k 27. květnu 2024). Platí přitom, že v žebříčku nebudou zohledněni dva nejlepší muži a dvě nejlepší ženy národních týmů, které už budou mít zajištěna 2+2 místa díky některému z výše popsaných způsobů kvalifikace.

Národní federaci bude na základě individuálního kvalifikačního žebříčku přiděleno jedno účastnické místo za každého sportovce, který bude patřit mezi 26 nejlépe postavených. Při tomto přidělování bude respektován maximální počet účastnických míst pro národní olympijský výbor na danou akci.

Země, které budou mít minimálně tři sportovce v první třicítce žebříčku, budou mít nárok na kvalifikaci tří sportovců, ostatní země mohou získat maximálně 2 kvalifikační místa pro každé pohlaví.

Nezbytnou podmínkou pro účast na olympijských hrách bude pro všechny sportovce (bez ohledu na to, jakým z výše uvedených způsobů se kvalifikují) postavení do 140. místa v individuálním kvalifikačním žebříčku (Olympic Qualification Ranking).

Národní olympijské výbory, které budou mít kvalifikované dva muže a dvě ženy, mají právo startovat v závodě smíšených štafet, i když se tito sportovci kvalifikovali prostřednictvím individuálního žebříčku. Pro účastníky závodu smíšených štafet nebude povinné startovat také v individuálních závodech, v takovém případě ale nebude účastnická kvóta pro tyto závody doplněna, což znamená, že tato místa v individuálních závodech zůstanou neobsazena.

Také pro olympijské hry v Paříži bude uplatněno pravidlo „new flag“ (nová vlajka). O tato místa se budou moci ucházet země, které si nezajistily účast žádným z výše uvedených způsobů a jejichž sportovci se nacházejí na nejvyšších pozicích světového žebříčku (World Triathlon Ranking) ze zástupců svého kontinentu. Tripartite Commission udělí maximálně dvě místa zemím, které splňují výše uvedenou podmínku a které měly své sportovce do 180. místa světového žebříčku v posledních dvou kvalifikačních cyklech.

Kompletní informace o kvalifikačních kritériích najdete zde:

World Triathlon Qualification system for the Paris 2024 Olympic Games

World Triathlon Individual Olympic Qualification Ranking Criteria

World Triathlon Mixed Relay Olympic Qualification Ranking Criteria

World Triathlon Ranking Criteria