AKTUALIZOVÁNO O ŠTAFETY Nejúspěšnějším elitním českým triatlonistou na mistrovství Evropy v super sprintu byl Jan Volár, který v tureckém Balikesiru obsadil 22. místo. Do finále prošla také Michaela Štěrbová, která obsadila 26. příčku. V juniorské kategorii zazářila Kateřina Hadravová, kterou na 4. místě dělily jen dvě vteřiny od medaile! Na kvalitní výkony navázali junioři v neděli, kdy v závodě štafet obsadili 6. příčku.

Ostré turecké slunce ohřálo v Balikesiru nejen vzduch, ale také v úzkém kanále, jejíž teplota dosahovala při sobotních finálových závodech téměř 29 °C. Závodníci v ní nejprve absolvovali 270 m plavání, následovala 8km technická cyklistika a rovinatý běh o délce 1,7 km.

Jan Volár si účast ve finále A zajistil 9. místem v pátečním semifinále. Ve finále pak vybíhal z vody ve druhé polovině startovního pole, ale v kontaktu se špičkou. „Start se mi nepovedl a pak už jsem se nedokázal dostat dopředu. Na kole jsem byl ve velké skupině, ale jak tu bylo hodně zatáček, tak jsem se až ke konci dostal na nějakou lepší pozici. A běh už pro mě byl docela trápení. Neumím moc závodit v horku a dneska mi hodinky ukazovaly na slunci 48 stupňů,“ popsal Volár, který finišoval na 22. místě. „Věřil jsem, že mám na lepší výsledek, ale dneska mi to nešlo. V semifinále jsem se cítil mnohem líp.“

Zvítězil Portugalec Ricardo Batista, který v prvním depu odstál penaltu za pozdní rozplavání. Přesto se dostal do vedoucí skupiny, ze které ujel a následně si připsal i nejrychlejší běžecký čas. Ve finále B, ve kterém se závodilo o příčky od 31. místa dále, se představili Filip Tlamka (15. místo), Filip Václavík (17.) a Tomáš Kříž (21.).

Mezi ženami prošla do elitního finále A Michaela Štěrbová, která postoupila z 13. místa v semifinále. Z vody vybíhala na 12. pozici, díky čemuž se dostala do druhé cyklistické skupiny. Z ní si doběhla pro konečné 26. místo, z něhož ztratila na vítěznou Francouzku Mathildu Gautierovou 85 vteřin.

Do finále B nastoupily Heidi Juráková (6. místo) s Alžbětou Hruškovou (7. místo).

Vteřiny od medaile

Čeští triatlonisté dosáhli na velmi dobré výsledky v juniorské kategorii! Fantasticky si vedla zejména Kateřina Hadravová, která po 9. místě v semifinále, bojovala ve finále A až do poslední chvíle o evropskou medaili! Nakonec brala 4. místo.

„Závod se od začátku nevyvíjel dobře. Z plavecké části jsem šla na poslední pozici, ale naštěstí jsem se díky dobrému depu dostala do cyklistické skupiny, která jela rychlým tempem s ambicí dojet první balík. To se nám podařilo,“ popsala závod Hadravová, která šla do běhu až z 20. pozice. Díky nejlepšímu běžeckému výkonu se ale posouvala dopředu. „Ještě 300 m před cílem jsem běžela za pětičlennou skupinkou na 11. místě. Nakonec z toho je neuvěřitelné 4. místo. Vůbec jsem takové umístění nečekala, ale průběh závodu mi hrál do karet,“ usmívala se v cíli.

Po finálových závodech může být spokojená i Edita Pozlerová, která ve finále B brala 3. místo.

Mezi českými juniory si výborně vedl také Jakub Homola, který byl po postupu ze 7. místa v semifinále také v boji o medaili. V sobotním finále A finišoval na 13. místě. Tomáš Knejzlík své semifinále nedokončil.

Štafetové závody

V neděli program uzavřely štafetové závody. V elitní kategorii reprezentovala Česko čtveřice Jan Volár, Heidi Juránková, Filip Tlamka a Alžběta Hrušková, která obsadila 14. místo. Z prvenství se radovala tradičně velmi silná Velká Británie, na kterou česká sestava ztratila čtyři minuty a 52 vteřin.

Na velmi dobrý výsledek dosáhli junioři. Sestava Jakub Homola, Kateřina Hadravová, Tomáš Knejzlík a Edita Pozlerová navázala na kvalitní výkony z individuálních závodů a obsadila 6. místo! Český tým porazily pouze nejsilnější triatlonové země: 1. Francie, 2. Maďarsko, 3. Španělsko, 4. Velká Británie, 5. Belgie, za kterou Češi zaostali o jedinou vteřinu.

Kompletní výsledky najdete zde.