To byl závěr! Vendula Frintová vybojovala na evropském šampionátu v nizozemském Weertu vynikající 5. místo. Po plavání přitom byla na 46. místě, po cyklistice na devatenáctém. Petra Kuříková finišovala na 21. příčce, Iveta Fairaislová byla 31.

Evropská triatlonová elita se sjela do jihovýchodního cípu Nizozemska, kde pořadatelé připravili velmi rychlou, technicky nezáludnou trať. Plavecká část se skládala ze dvou okruhů, měřila 1500 m a odehrála se na Modrém jezeře. Cyklistiku o délce 37,7 km triatlonistky absolvovaly v rámci pěti okruhů. Stejně jako cyklistika také 10km běh vedl podél typického nizozemského kanálů, u něhož závodnice absolvovaly tři okruhy.

Vendula Frintová se řadila k největším favoritkám závodu. Po plavání ale byla až na 46. místě se ztrátou jedné minuty na čelo závodu. Předčily ji i obě reprezentační kolegyně – Iveta Fairaislová šla z vody na 37. pozici, Petra Kuříková na 45. „Ve vodě jsem si vybrala černou chvilku. Bylo to pro mě jedno z nejhorších plavání za poslední dva tři roky,“ řekla v cíli Vendula Frintová.

Pro všechny české reprezentantky to znamenalo pozici ve druhé skupině. Na čele přitom jezdil osmnáctičlenný balík triatlonistek. Ztráta druhé skupiny na 19.-40. místě pak narostla až na necelé dvě minuty. „Naše skupina na kole vůbec nejela, nespolupracovaly jsme, a tak ta ztráta neustále narůstala,“ vysvětlila Iveta Fairaislová.

V běžecká části pak Vendula Frintová předvedla úchvatný výkon. Druhým nejrychlejším běžeckým časem dokázala smazat velkou ztrátu na závodnice z vedoucí skupiny a posunula se z 19. pozice na konečné páté místo! „Vzhledem k průběhu závodu musím být s pátým místem spokojená. Je velká škoda plavání, protože dneska to bylo hratelné. I tak jsem ale za umístění ráda, protože z druhého balíku jsem šla s poměrně velkou ztrátou, a přesto jsem si dokázala udržet velmi dobrý standard. Takže musím být spokojená,“ usmívala s v cíli.

Také Petra Kuříková si dokázala v běhu polepšit a cílem proběhla na 21. místě. „Celý závod se odvíjel od špatného plavání, po kterém jsem z vody vylézala ke konci startovního pole. Rozestup na čelo se pak na kole stále navyšoval, takže i když jsem do běhu dala všechno, už bylo velmi složité dotáhnout se na čelo. Není to umístění, které bych si přála. Ale nevadí. Jsme v polovině sezony, takže závodů ještě bude hodně,“ zhodnotila závod.

Iveta Fairaislová má za sebou na evropském šampionátu premiéru v elitní kategorii. Přesto se dlouho dokázala držet zkušenějších závodnic a nakonec si doběhla pro 31. místo. „Se svým výkonem jsem spokojená. Předvedla jsem všechno, co jsem mohla. Vyplavala jsem celkem slušně. Na kole jsme nespolupracovaly, a tak bylo jasné, že v běhu se budu poměřovat se závodnicemi z naší skupiny, kde ale byly zkušené běžkyně.“

Zlato si z Weertu odváží britská závodnice Beth Potterová, stříbro vybojovala Francouzka Sandra Dodetová a bronz Belgičanka Claire Michelová.

Závod juniorek

Evropský šampionát dnes otevřel závod juniorek, do kterého nastoupily také dvě české reprezentantky. Tereza Svobodová zakončila 750 m dlouhou plaveckou část se ztrátou 32 sekund na čelo závodu. Pak se jí ale nevydařilo depo, kvůli čemuž se v cyklistice nestihla zapojit do čelní skupiny a trať o délce 18,2 km absolvovala na konci startovního pole. Do depa přijela na 52. příčce. V pětikilometrovém běhu se však dokázala posunout vpřed, připsala si dokonce 10. nejrychlejší běžecký čas, ale stačilo to pouze na 44. místo.

Lenka Švecová sice vyplavala až za svou reprezentační kolegyní, ale díky vydařenějšímu depu jezdila na kole ve třetí početné skupině. Do běhu šla ze 44. pozice, kterou ale neudržela a finišovala na 49. místě.

Závodní program pokračuje v sobotu 1. června, kdy se na start postaví junioři a muži.

Výsledky

Mistrovství Evropy, Weert, 31. května 2019

Ženy: 1. Beth Potterová (VB) 1:45:44, 2. Sandra Dodetová (Fr.) +57, 3. Claire Michelová (Bel.) +1:10 … 5. Vendula Frintová +2:04, 21. Petra Kuříková +4:06, 31. Iveta Fairaislová +6:01

Juniorky: 1. Beatrice Mallozziová (It.) 54:46, 2. Nora Gmürová (Švýc.) +11, 3. Magdalena Frühová (Rak.) +20 … 44. Tereza Svobodová +4:13, 49. Lenka Švecová +6:05

Kompletní výsledky najdete zde.