Vrchol dorostenecké sezony se odehrál v La Baule, kde se o víkendu 16. až 18. září závodilo o evropské tituly. Na západním pobřeží Francie si nejlepší umístění z šestice českých reprezentantů připsali Jakub Homola (11.) a Kateřina Hadravová (12.). Štafeta byla devátá.

Kromě zmíněných závodníků byli součástí českého týmu Kristýna Dvořáková, Michaela Mitisková, Šimon Michálek a Jakub Souček. O zajištění výpravy se staral realizační tým ve složení Jan Kubeš, Jan Čelůstka a Josef Rajtr.

Závodní program odstartoval pátečními semifinálovými rozjížďkami, ze kterých postupovalo nejlepších devět závodníků. Tři triatlonisté si pak finálovou účast mohli zajistit z pozice lucky looser díky svému času. První rozjížďky startovaly už v devět hodin ráno, kdy ovšem představoval nečekaný problém ustupující oceán, kvůli kterému se zkracovalo plavání a protahoval se běh po pláži při startu i následném přeběhu do depa, což ovlivnilo výsledné časy.

Do prvního semifinále nastoupila Kateřina Hadravová, která při plavání zaostala za nejlepšími o 25 sekund. Po průměrném výkonu na kole se díky nejrychlejšímu běhu propracovala na 5. místo a zajistila si postup do finále A.

Na startu druhého semifinále stála Kristýna Dvořáková. Ani jí nevyšlo plavání, které ovlivnily velmi tvrdé boje na bójkách. Ve zbytku závodu podala svůj standardní výkon, kterým si zajistila 16. místo a finále B.

Ve třetím semifinále hájila české barvy Michaela Mitisková. Kombinace povedeného plavání, průměrného kola a šestého nejlepšího běhu ji vynesla na 15. místo a do finále B.

Zvláštní okolností tohoto závodu bylo, že pořadatelé teprve po skončení tří semifinálových rozjížděk dorostenek zjistili, že běžecká trať měří místo předpokládaných 2 km o 500 metrů více. Pro další starty pak tuto distanci upravili.

Mezi dorostenci šel do prvního semifinále Šimon Michálek. Ve vodě si vybojoval třetí pozici, v běhu ho ovšem trápily dýchací potíže, připsal si až 22. nejlepší čas, po kterém dokončil na 16. místě (finále B).

Druhé semifinále s Jakubem Homolou začalo neregulérním startem, kdy se neozval klakson, ale přesto závodníci vystartovali, ne však Jakub, který čekal na signál. Přes kvalitní kolo a čtvrtý nejrychlejší běh se mu však nepodařilo dohnat ztrátu a finišoval na 13. místě. „Vzhledem k neregulérnímu startu jsme v požadované lhůtě podali oficiální protest, který byl uznán a Jakub dostal divokou kartu pro start ve finále A,“ říká Jan Kubeš.

Jako poslední se postavil na start Jakub Souček. Ve třetím semifinále vyplaval až v poslední skupině, na kole se pak dostal do balíku se slabšími cyklisty. Lepší běh mu pomohl na 21. místo a do finále B.

Na start finále A se Kateřina Hadravová postavila v neoprenu. Bohužel vyplavala až na 26. místě a tak nezbývalo, než zkusit stáhnout ztrátu na kole a v běhu, při kterém se šestým nejrychlejším časem propracovala na konečné 12. místo.

Ve finále B se českým závodnicím nevydařilo plavání a nabraly 20s ztrátu na vedoucí skupinu. Dvořákové se pak na kole podařilo z druhého balíku dostihnout čelní skupinu, což ji ovšem stálo hodně sil, které pak chyběly v běhu. Skončila tak na 14. místě ve finále B. Mitisková se po plavání a kole uprostřed startovního pole dostala díky lepšímu času v běhu na 26. místo.

Finále A dorostenců bylo nabité skvělými závodníky z Francie, Velké Británie či Španělska. Homola šel z vody v polovině startovního pole. Po svižném kole ho nejrychlejší běh závodu vynesl na konečné 11. místo. Prvních 13 závodníků přitom proběhlo cílovou branou ve 20 vteřinách!

Finále B odstartoval výborně Šimon Michálek, který si připsal třetí nejlepší plavecký čas. Kolo absolvoval v první skupině, ale běžecky se mu ani tentokrát nedařilo a finišoval na 22. místě. Souček nabral ztrátu už ve vodě, na kole pak jezdil sám, což ho stálo síly, které chyběly v běhu – 28. místo.

Do nedělní smíšené štafety byli nominováni Homola – Dvořáková – Michálek – Hadravová, které čekaly distance 250 m – 5,2 km – 1,5 km. Homola se po plavání dostal do druhé skupiny, na běhu pak ztrátu zmenšil a předával na 6. místě. Dvořáková zakončila svůj úsek jako dvanáctá, v úzkém kontaktu s 10. a 11. místem. Michálek se dokázal posunout a předával jako desátý. Hadravová pak konečné umístění ještě o jednu pozici vylepšila – 9. místo.

Dále jsme dostali nabídku pro jednoho dorostence jít do štafety Team III Europe, kterou Jakub Souček využil a zazávodil si tak s Maďarem, Izraelkou a Britkou. Hodnoceni byli mimo pořadí, ale finišovali jako šestnáctí.

„Ukázalo se, že naše slabiny jsou hlavně v plavecké části a při práci v depu. Pokud se chceme měřit s triatlonovými velmocemi a pomýšlet na pódiová umístění, musíme ve vodě udržet první balík a v depu neztrácet. Bohužel jsme v těchto fázích závodu zaostávali už v květnu na evropském šampionátu juniorů v Olštýně. Může se zdát, že ztráta 10 až 20 vteřin z plavecké trati o délce 250 až 300 metrů není příliš velká, ale na sprintových 750 metrech už narůstá na propastných 40 až 60 vteřin,“ říká k závodu Jan Kubeš. „Umístění na 11. a 12. místě hodnotím jako perspektivní, stejně tak i 9. místo ze štafet. Pokud zlepšíme u většiny závodníků plavání, můžeme pomýšlet na boje o umístění v top 5.“

Organizace akce a závodu

Česká reprezentace dorazila do Francie už ve středu, kdy závodníci odletěli s trenérem Kubešem do Nantes. Tam pro ně byla připravena dodávka ČTA, která na místo dopravila také osobní věci a kola.

Ubytování bylo zajištěné v rodinném, plně vybaveném domě, který se nacházel přibližně 15 minut jízdy na kole od centra závodu. Stravování bylo řešeno ze strany ČTA domácí formou, kdy se sportovcům připravovala jídla podle jejich preferencí. Zároveň měli možnost nakoupit si v blízkém supermarketu.

Samotná organizace závodu se potýkala s neobvyklými problémy. Zarážející byly zejména nepovedené starty, špatně změřené délky tratí, posouvání startu a bójek, z čehož pramenily také různé podmínky pro jednotlivé semifinálové rozjížďky.

Celkový dobrý dojem z vystoupení české výpravy bohužel pokazilo narušení životosprávy. Česká triatlonová asociace tuto záležitost aktivně řeší.

Kompletní výsledky najdete zde.