Nové tratě, které pořadatelé přenesli více do centra města, okusili i čeští reprezentanti, které do Madridu doprovodil reprezentační trenér Jan Řehula.
Startovní čísla závodníků určuje aktuální pořadí v bodování ITU rankingu. Z tohoto pohledu byla největší favoritkou ženského závodu naše Vendula Frintová, které patřilo startovní číslo 1. Další naše závodnice, Petra Kuříková, startovala s číslem 29.
Do průběhu a pořadí závodu ale výrazně promluvila úplně jiná závodnice! Britka Georgia Taylor-Brown, které aktuálně patří až 144místo v žebříčku ITU a závodila s číslem 36, byla nejrychlejší nejen v cyklistické části, ale především výborným během deklasovala zbytek závodního pole a s padesátivteřinovým náskokem vyhrála svůj první závod Světového poháru. Zajímavostí je, že tuto závodnici můžeme ve výsledcích mezinárodních závodů najít naposledy v roce 2013, kdy ovládla několik závodů juniorské kategorie. Poté se opět objevila až loni, kdy, kromě jiného, obsadila 4.místo na MS kategorie U23 v Cozumelu! A do kategorie U23 bude patřit ještě i letos.
Jméno Taylor hrálo v ženském závodě výraznou roli i v dalším případě! Jeho další nositelka, tentokrát Taylor Spivey z USA, obsadila 2.místo, na třetím skončila její týmová kolegyně Chelsea Burns.
Vendula Frintová se bohužel po výborném plavání stala obětí taktické chyby, kdy před ní jedoucí Britka Lee „rozpojila“ balík a Vendula se musela sama dát do stíhání vedoucí osmičlenné skupinky. Do druhého depa přijela zhruba 10vteřin před velkou skupinou, ve které byla i Petra Kuříková. Pro tu může být povzbuzením poměrně kvalitní cyklistický výkon, kdy i na náročné trati držela krok s nejlepšími. V běhu už to tak kvalitní nebylo, ale celkově to stačilo na 17.místo, a tedy celkem výrazný posun pořadím oproti tabulkovým předpokladům. Velmi kvalitní běh naopak předvedla Vendula Frintová, které 4.běžecký čas dne umožnil nahlédnout do první desítky pořadí a obsadit 8.příčku.
Mezi muži se Janu Čelůstkovi také podařilo vylepšit své tabulkové „zařazení“ a s číslem 20 obsadil konečné 17.místo. „Do druhého depa jsem přijel uprostřed skupinky, což beru jako mírnou chybu stejně tak i menší hydrataci. Na běhu mi potom trvalo cca 3km, než jsem se rozběhl. Trať kola byla drsná a nikdo nebyl svěží. Bodované 17. místo mi dá body do ITU žebříčku, ale cíle jsem měl vyšší.“
U mužů nakonec celkové pořadí určil až závěrečný běh. V tom byl nejrychlejší Novozélanďan Ryan Sissons, který o 8, resp o 16 vteřin porazil francouzské duo Raphael Montoya a Simon Viain.
Škoda, že se Vendule Frintové nepodařilo potvrdit papírové předpoklady! Všechny fanoušky českého triatlonu by to jistě potěšilo a pro ni samotnou by to bylo výborné povzbuzení před dalšími závody Světového poháru a Mistrovství světa. Další pokus bude mít hned za týden v italském Cagliari, při dalším závodě Světového poháru. Spolu s ní tam bude startovat i nastupující generace českého triatlonu, „třiadvacítkáři“ Tereza Zimovjanová, František Linduška a Ondřej Olšar.
Jan Čelůstka se představí za dva týdny v Leedsu, při dalším závodě seriálu MS/WTS. I s Petrou Kuříkovou se pak setkáme v polovině června v rakouském Kitzbühelu, kde se koná letošní Mistrovství Evropy v triatlonu.