Jedenáct českých reprezentantů se představilo na závodě Evropského poháru juniorů v Caorle. Ve hře přitom nebyly jen body do evropského žebříčku, ale také kvalifikační sloty na mistrovství světa. Na nejlepší umístění dosáhla Kateřina Hadravová, která obsadila 28. místo.

Na severu Itálie se 12. a 13. května představili nejlepší mladí triatlonisté z celé Evropy, kteří závodili o 35 účastnických míst pro mistrovství světa v Hamburku. Kvalifikační sloty přitom nevyjížděli pro sebe, ale pro své národní federace. „Všechny země poslaly do Caorle své nejlepší závodníky v super sprintu, takže startovní listina byla velmi kvalitně obsazená,“ říká Jan Kubeš, trenér reprezentace pro mládež. „Jen příliš nerozumíme tomu, proč se kvalifikační závod koná jako super sprint, když se na mistrovství světa bude závodit ve sprintu.“

Závod se konal na distancích 300 m plavání, 9,5 km cyklistiky a 1,9 km běhu. „Plavání je tu poměrně specifické, protože v Caorle je mělká voda, proto se plavou přibližně dvě třetiny trati a zbytek se skáče. Pokud jde o cyklistiku, jsem rád, že se na závod vyčasilo, protože na trati bylo několik kruhových objezdů a ostrých zatáček,“ dodává reprezentační trenér.

Z pátečních semifinálových rozjížděk postoupila do finále pouze Kateřina Hadravová, která v semifinále 2 obsadila 7. místo. V sobotním finále pak finišovala na 28. příčce. Mezi juniory si nejlépe vedl Jakub Homola, který ve svém semifinále obsadil 12. příčku.

„Opět se potvrdilo, že při super sprintu jsou rozhodující depa, kde se dá závod lehce prohrát. Přestože se z letošních výkonnostních testů (400 m plavání, 1500/3000 m běh) do popředí výběru reprezentace dostali i velmi dobří plavci, máme stále deficit několika vteřin proti nejlepším v plavecké výkonnosti, což neumožňuje dostat se do předních balíků na kole. V běhu se nejlepším přibližuje zatím jen Jakub Homola (čas běhu 6:08), ostatní čeká tvrdá práce, kdy nejlepší zde běželi po náročném kole běžecký úsek za 5:37-5:55 min. Nutno zmínit, že nejlepší žena, Maďarka Szalai, běžela ve finále 6:26, stejně jako Jakub Mittner a lépe než všichni naši junioři. Vítězem se již potřetí v řadě stal Euan De Nigro s běžeckým časem 5:37!“ hodnotí závod reprezentační trenér. „Pochválit bych chtěl Editu Pozlerovou, která podala vynikající výkon a postup do finále z pozice ,lucky loser‘ jí utekl jen o pár vteřin. Běžela skvěle, jako nejmladší člen týmu se nezalekla velké konkurence a dokázala obstát.“

Závod štafet

V neděli pokračoval závodní program štafetami. Čeští závodníci se představili hned ve dvou týmech: Ryze česká štafeta ve složení Šimon Michálek, Edita Pozlerová, Jakub Homola a Emma Ryšávková obsadila 19. příčku. Na vítězný maďarský tým ztratila 5 minut a 44 sekund.

Jakub Mittner a Michaela Mitisková se zapojili do mezinárodního týmu, ve kterém je doplnili Wout Van Nuffelen z Belgie a Lara Schörghoferová z Rakouska. Tento tým obsadil 22. příčku.