Ve dnech 17.-19. června proběhly ve Svitavách a v Jindřichově Hradci workshopy České triatlonové asociace „Učíme se praxí“, které byly určeny sportovcům SpS středisek, jejich trenérům nebo rodičům.

Uzavřela se tak série těchto workshopů, které nabízely příležitost k neformální výměně zkušeností triatlonových trenérů i rodičů. Pro mladé triatlonisty představovaly zábavnou formu tréninků s jejich vrstevníky z jiných klubů, včetně oživení závodních návyků.

První akce proběhla koncem května v Račicích pod trenérským vedením Jana Strangmüllera. Tento víkend se ve Svitavách pod trenérským vedením Ladislavy Markové zapojilo více než 20 účastníků ze čtyř klubů garantující Sportovní střediska a Jan Vaněk v Jindřichově Hradci zajistil tento workshop pro jihočeské triatlonové kluby.

Na akcích se podělili o své zkušenosti i specialisté z jiných sportů, například atletický reprezentační trenér Lukáš Dejdar nebo trenér Vladimír Korbel v Račicích.

Celkově se do akcí zapojilo bezmála 60 účastníků (akce byly početně limitovány) z 11 triatlonových klubů.

Kemp ve Svitavách:

V pátek jsme se zaměřili na techniku běhu a běžeckou průpravu, tento blok vedl reprezentační trenér atletiky Lukáš Dejdar. Pak následoval důkladný strečink s využitím masážního válce pod vedením juniorského reprezentanta Jakuba Marka.

Víkendová dopoledne jsme trávili v krytém bazéně s plaveckým trenérem Jakubem Markem st. Zaměřili jsme se opět na techniku. Sportovci si připomněli nebo naučili nová plavecká cvičení, někteří vyzkoušeli plavání s pomůckami, které v tréninku zatím nezařazovali. Na závěr jsme trenérům ukázali, jak trénink zpestřit vodními hrami (netradičními štafetami nebo vodním pólem).

Sobotní odpoledne jsme věnovali nácviku a zlepšení práce v depu, které je čtvrtou disciplínou triatlonu. Trenérka triatlonu a cyklistiky Ladislava Marková triatlonistům vysvětlila vychytávky z praxe závodní i trenérské, zopakovali jsme si techniku jízdy, jízdu ve skupině a signalizaci. V závěru jsme měli tréninky zaměřené na přechod kolo-běh.

V sobotní podvečer přijel proškolit a pobesedovat s triatlonisty rozhodčí ČTA Petr Žák. Probral se sportovci pravidla triatlonu, novinky a zodpověděl spoustu dotazů.

Po nedělním plaváním jsme měli cyklistický trénink, kde jsme trénovali jízdu ve dvojicích, jízdu v háku, změnu tempa a vyzkoušeli jsme i závod – časovku.

Každý večer jsme hráli míčové hry, nejoblíbenější byla vybíjená, při které se parta sportovců z různých týmů a SpS center výborně stmelila.

V tomto workshopu nešlo o najeté, naplavané a naběhané kilometry, ale hlavním cílem bylo ukázat sportovcům a trenérům nové tréninkové prostředky, zdokonalení některých dovedností a navázání přátelství mezi soupeři z jiných týmů. 

Text: Milan Kulman a Ladislava Marková | Foto: Jiří Marek