O víkendu 7. a 8. července se ve španělském Banyoles konala evropská kvalifikace na Olympijské hry mládeže 2018 (YOG). Ve hře bylo celkem 12 startovních míst v redukovaném pořadí. Na Pyrenejeský poloostrov se proto sjeli všichni nejlepší dorostenci a dorostenky s motivací postupu do Buenos Aires.

O letenku do Argentiny hodlali bojovat také čeští reprezentanti – Heidi Juránková, Lucie Kučerová, Radim Grebik a Filip Michálek.

Program triatlonového víkendu v Banyoles byl bohatý. V sobotu se konaly závody jednotlivců, v neděli se na start postavily štafety. Individuální závody se konaly na sprinterských tratích 750 m plavání, 20 km kola a 5 km běhu. Štafety se odehrály na distancích 0,25-6-1,6.

Jak si tedy vedli čeští reprezentanti?

V roli favorita odjížděl do Banyoles Radim Grebik, jehož jednoznačnou ambicí byl postup. Bohužel mu chybělo trochu nezbytného štěstí. Po příjezdu totiž Radim onemocněl a pro své trenéry tak nachystal úplně jiný program. Poslední tréninky byly zrušeny a pracovalo se na uvolnění dýchacích cest a zvýšené teplotě. Start do závodu byl vážně ohrožen, v pátek však horečka ustoupila a po dohodě s trenéry se Radim rozhodl do závodu nastoupit.

Závod dorostenců byl velmi nervózní. Češi si v něm vedli statečně. Filip Michálek dokončil plavání na 10. místě a Radim se pohyboval okolo 30. příčky. V cyklistické části se vytvořila vedoucí dvanáctičlenná skupinka, za níž následoval třicetičlenný balík. Oba čeští závodníci si v něm počínali velmi aktivně. Dle instrukcí se pohybovali vpředu s cílem zamezit možnosti pádu. Radim bohužel neměl tolik štěstí a před koncem druhého okruhu upadl z čela balíku, technické problémy mu pak znemožnily pokračovat v závodě.

Filip Michálek cyklistickou část zvládl a po průměrné běžecké části závod dokončil na 30. místě, čímž si připsal výborný výsledek!

Závody dorostenek probíhaly v podobném tempu a rychlosti. Heidi Juránková i Lucka Kučerová bohužel po plavání vyjížděly kolem 40. místa a čekalo je tak hodně práce. Cyklistická část byla hodně náročná a aktivně si v ní počínala Lucka Kučerová. Heidi šetřila síly na závěrečný běh.

Heidi si výborným během polepšila na 31. místo. Lucka se po aktivní práci na kole už tolik nezlepšila a dokončila závod na konečném 47. místě.

Štafeta

Naprostá bomba v programu triatlonových závodů! Atmosféra, výkony, týmovost, férovost! Závod byl opravdu velkou „show“. Startovalo se v pořadí žena-muž-žena-muž. Heidi tak čekal náročný úkol, kdy měla zabojovat v plavecké části a udržet kontakt. To se částečně povedlo. Velmi krásný výkon podal Filip Michálek a už v plavecké části posouval českou štafetu dopředu. Stejně tak Lucka Kučerová podržela tým a pozici ještě vylepšila. Finiš čekal na Radima, který i přes zdravotní handicap podal parádní výkon. V cyklistické i běžecké části posouval českou štafetu na konečnu 12. pozici. Štafeta se tedy povedla a znamenala vylepšení nálady po smolné sobotě.

Hodnocení

Škoda Radimova zdravotního a technického handicapu. Celkově si pochvalu zaslouží Filip Michálek, který předvedl vše, co v něm je. Musí však zapracovat na běžecké části tak, aby se posunul v evropském měřítku dopředu. Heidi s Luckou bohužel výkony v plavecké části odsouvají do míst mezi 20. a 30. místem. Čeká je hodně práce, ale dá se to zvládnout. Velmi kladně hodnotím výkon ve štafetě – byl to rychlý náročný závod, ve kterém všichni jmenovaní obstáli a zaslouží pochvalu.

S kvalifikací YOG se současně konaly i závody španělského poháru v triatlonu. Celým víkendem proběhlo 3 000 triatletů. Třeba v sobotních juniorských závodech startovali junioři (!!!) ve třech vlnách po 100 závodnících, juniorky ve dvou. Triatlon hýbal celým Banyoles a atmosféra byla i při nedělních štafetách parádní. Myslím, že závodníci posbírali hodně zkušeností a motivaci do další práce. Triatlon se i v dorosteneckých kategoriích posunul zase o kus dál a je třeba pracovat, abychom byli v Evropě konkurenceschopní.

Text: Radek Eliáš