V sousedním Polsku i v dalekém Japonsku závodili čeští reprezentanti o víkendu 25. a 26. května. Přinášíme proto přehled jejich výsledků.

Asijský pohár, Burabay (Kazachstán), 25. května

Do Kazachstánu se vypravil sbírat body Tomáš Zikmund, který měl závod rozjetý na medaili, ale obsadil 8. místo.

„Vyplaval jsem pátý. Po 5. km se to sjelo do dvanáctičlenné skupiny. Přibližně na 12. km za to vzali tři kluci, já jsem se k nim po minutě přidal pořádnou stíhačkou a od té doby jsme se snažili navyšovat náskok. Pomáhal jsem, co to šlo, ale bylo to na mě moc rychlé tempo.  Po kole jsem se dostal na třetí místo, které jsem držel asi 5 km běhu s velkým náskokem. Potom mi ale úplně došlo a doběhl jsem osmý. Nedokážu popsat, co jsem zažíval. Ztratil jsem totiž gel na kole, a to se neodpouští.

Závod byl hodně těžký i kvůli podmínkám venku. Bylo mezi pěti a osmi stupni, voda měla 14 stupňů. Dlouho se přemítalo nad duatlonem, start byl dokonce o hodinu posunutý a plavání bylo nakonec zkráceno na 750 m. Spousta závodníků si brala rukavice či trička pod dres.“

Kompletní výsledky najdete zde.

Evropský pohár, Olštýn (Polsko), 25. května

Na sever Polska zamířili elitní reprezentanti i junioři, kteří se představili v Evropském poháru juniorů. Z dvojice českých žen si lépe vedla Michaela Štěrbová, která brala 18. místo. Dana Přikrylová byla 33.

Michaela Štěrbová: „Byl to pro mě docela povedený závod, hlavně plavecká část, kde se mi podařilo vyplavat v první trojici. Oddělily jsme se od zbytku startovního pole. To jsem bohužel nevyužila, protože na kole jsem po pár minutách vybouchla a došlo mi. Oddělila jsem se a propadla se do hlavního balíku, ve kterém jsem absolvovala cyklistickou část. Potom jsem neběžela zvlášť dobře, takže z toho bylo 18. místo. Ale panuje poměrně spokojenost i vzhledem k tomu, že jsem měla spánkovou deprivaci kvůli státnicím na medicíně, které jsem měla tři dny před závodem.“

Dana Přikrylová: „Bylo to strašné a ukázala jsem, jak se to dělat nemá. Přitom jsem se před startem cítila docela dobře. Ve vodě jsem si kvůli přetlačování s jednou soupeřkou trochu zaplavala a ztratila pár vteřin, takže jsem byla na konci první skupiny. Po depu jsem měla hlavní skupinu kousíček před sebou, dvě tři vteřiny, ale bohužel jsem je nechytla, i když jsem jela, co to šlo. Pak mi úplně došlo, jak jsem jela sama a chytila mě taková menší skupinka. Na běhu jsem to pak trochu vzdala, na čemž bych měla pracovat, a vůbec jsem si nevěřila, protože jsem i kvůli zranění moc netrénovala. Potřebuju to doběhat. Byl to první závod sezony, dlouho jsem nezávodila, ale věřím tomu, že jsem na dobré cestě.“

Výsledky elitního závodu najdete zde.

V Olštýně sbírali zkušenosti také dva juniorští reprezentanti. Jakub Mittner obsadil 19. místo, Lukáš Plic byl 36.

Jejich výsledky jsou zde.

Asijský pohár, Osaka (Japonsko), 26. května

Nejdále od českých hranic se vydal Jakub Marek, který závodil až v Japonsku. Ve výsledkové listině tvořené téměř výhradně triatlonisty z Austrálie, Japonska a Hongkongu obsadil 52. místo.

„V závodu jsem byl poloviční, už od plavání jsem necítil, že to jsem já. Plavání nic moc, spíš se mi zdálo, že stojím na místě. Na kole jsem se dotáhl do skupiny těsně před obrátkou, bohužel jeden Japonec to za obrátkou odpojil a skupina mi ujela. Pak už jsem neměl sílu ji znovu stáhnout, takže jsem jel dál a čekal na další skupinu, ve které jsem se ale taky trápil, i když jsme nejeli žádné bomby. A běh, to už bylo jen takové dovršení celého závodu, první okruh trápení, pak jsem se trošku rozeběhl, ale žádná sláva. Zatím moc nevím příčinu, proč to tak bylo, ale zřejmě to bude kvůli časovému posunu, který je tu sedm hodin, takže v době startu jsme měli v Česku 3:15 ráno,“ napsal talentovaný český reprezentant z Japonska.

Kompletní výsledky si můžete prohlédnout na tomto odkazu.