Zlato. Bronz. Tohle byl pro český triatlon velmi úspěšný víkend, když se hned dva reprezentanti dostali na stupně vítězů kontinentálních pohárů.

Světový pohár Tiszaújváros (Maďarsko), 6.-7. července 2024

Zatímco na kontinentálních pohárech Češi slavili, ze Světového poháru v Maďarsku odjížděli zklamaní. V Tiszaújvárosi se závodilo na tratích sprint triatlonu – v sobotu se konaly semifinálové rozjížďky, v neděli bylo na programu finále. Do něho ale žádný z trojice Čechů nepostoupil.

Tomáš Zikmund byl 12., přičemž do finále postupovalo nejlepších devět + 2 závodníci na čas. Celkově mu tak patří 36. místo: „Po plavání jsem se dostal do hlavního balíku, který jel za pěti uprchlíky. Na běh jsem šel ve stejné situaci. Mám pocit, že jsem běžel poměrně rytmicky a lehce. Dostal jsem se na 12. místo.  Velkou podporou byl Jirka Kahuda, který mě informoval o vývoji závodu a vyhecoval mě do finiše.“

Blízko postupu byla i Dana Přikrylová, která obsadila 16. místo (postupovalo 14 závodnic). Celkově je 35.: „Mrzí mě to, byl to jen kousíček. Ale byl to můj první svěťák, na kterém byla dobrá konkurence. Takže s tím výsledkem mohu být docela spokojená,“ řekla česká reprezentantka.

V závodě žen se představila také Michaela Štěrbová, která byla ve své rozjížďce 19. a celkově je 33.: „Poslední měsíc jsem se připravovala v Livignu, kde jsem po docela dlouhé době konečně začala znovu cítit formu. To se bohužel neodrazilo na výsledku v závodě, kde jsem rozhodně pomýšlela na vyšší pozice. Prvních sto metrů jsem nedokázala udržet rychlost s nejlepšími a jela jsem proto až ve druhém balíku, běh byl pak jedno velké trápení. Je to pro mě samozřejmě zklamání, ale musím to prostě přijmout tak, jak to je, a makat poctivě dál.“

Kompletní výsledky najdete zde.

V Maďarsku závodili také junioři, kteří zde měli závod Evropského poháru. Edita Pozlerová brala ve finále 13. místo, když v semifinále zazářila na třetím místě. Matěj Procházka obsadil 15. místo, Matěji Kubiasovi jen těsně unikl postup do finále a celkově byl 40.

Výsledky si prohlédněte na tomto odkazu.

Africký pohár Larache (Maroko), 7. července 2024

Zlato! Alžběta Hrušková dosáhla na jeden z nejlepších výsledků ve své kariéře, když si z Afrického poháru v Maroku odvezla nejcennější medaili. „Primárně jsem chtěla získat co nejvíc bodů do žebříčku. Trochu se to všechno zkomplikovalo tím, že jsem den před závodem onemocněla – měla jsem bolesti v krku a teplotu. Asi nějaká viroza… Do poslední chvíle jsem přemýšlela, jestli vůbec startovat, ale nakonec jsem si říkala, že zkusím odstartovat a uvidím, jak to půjde. Nakonec průběh závodu nebyl úplně špatný – po mírné ztrátě z plavání jsem se postupně dostávala na čelo. Ve třetím okruhu jsem bohužel měla pád na kole. Rychle jsem se zvedla a znovu jsem zahájila stíhací jízdu. Na čelo se mi podařilo znovu dostat na konci cyklistiky a v běhu už jsem se propracovávala ze zadních pozic až na tu nejvyšší. Takže i přes všechny okolnosti, které závodu předcházely a které ho provázely, musím být se závodem spokojená. Splnila jsem si cíl, kvůli kterému jsem sem jela.”

Kvalitní výsledek si v Larache připsal také David Martin, který obsadil 8. místo. Radim Grebík byl při svém návratu do triatlonového světa třináctý. Tomáš Kříž bral 32. místo a Filip Václavík bohužel ze zdravotních důvodů nedokončil.

Výsledky si můžete prohlédnout zde.

Asijský pohár, Kokčetau (Kazachstán), 6. července

Medailovou radost přinesl také závod Asijského poháru v Kokčetau. Filip Michálek obsadil třetí místo! „Byl to olympijský triatlon. Na kole se nám povedlo dojet jediného závodníka v úniku, jinak se příliš nejelo. Na běhu jsem se pak hned oddělil, protože se mi povedlo jít do depa na prvním místě. Doběhl mě jeden Francouz s uzbeckým občanstvím a jeden Kazach. Společně jsme běželi od prvního kilometru až do cíle, ale bohužel v tom sprintu ve finiši jsem byl třetí. Říkám si, že se mi běželo dobře, tak jsem měl možná zkusit nastoupit dřív. Takže jsem spokojený, ale mohlo to být ještě lepší.“

V Kokčetau závodil také Filip Tlamka, který bral 12. místo.

Výsledky jsou k dispozici zde.

Challenge Roth (Německo), 7. července

V Bavorsku se konal nejprestižnější a nejsledovanější dlouhý triatlon na evropském kontinentu – Challenge Roth. Mezi profesionály se postavil na start také Čech Pavel Wohl, ze závodu ovšem odstoupil kvůli křečím.