Hned osmnáct Čechů se postavilo na start nejslavnějšího závodu planety v dlouhém triatlonu. Mistrovství světa série IRONMAN se uskutečnilo 12. října a jeho absolutními vítězi se stali Němci Jan Frodeno a Anne Haugová. Titul mistryně světa si ovšem odváží i česká závodnice Jana Richtrová.

V 6:25 ráno se nad Konou rozezněla rána z děla, která odstartovala letošní ročník IRONMAN World Championship. Do vln Tichého oceánu se k 3,8 km plavání postupně vydávala také početná česká výprava – pořadatelé totiž starty rozdělily do více startovních vln, než bylo v minulosti obvyklé.

V kategorii profesionálů se na čele zformovala silná trojice: Američan Tim O’Donnell, Brit Alistair Brownlee a Němec Jan Frodeno. Ve druhé části cyklistické části se začaly naplňovat odhady, které přímo v Koně vyjádřili někteří odborníci: Frodeno má formu a pojede si pro vítězství, protože znovu už se do Kony nevrátí. Naproti tomu Brownlee nevydrží horko. To bylo spalující a podmínky ztěžoval ještě silný vítr. V závěru cyklistiky se Frodeno osamostatnil na čele a pak už nikoho nenechal na pochybách, že si v Koně dojede po triumfech v letech 2015 a 2016 pro své třetí vítězství. Zvládl ho dokonce v traťovém rekordu 7:51:12. Druhý finišoval O’Donnell, třetí byl Němec Sebastian Kienle.

V závodě žen byla od začátku na čele Britka Lucy Charles-Barclayová, až daleko za ní jela na kole Švýcarka Daniela Ryfová, vítězka posledních čtyř ročníků Ironmana. Britská závodnice ovšem vedení neudržela, patnáct kilometrů před cílem běžecké části se kolem ní prohnala Anne Haugová, která potvrdila německou nadvládu, když zvítězila v čase 8:40:10. Lucy Charles-Barclayová skončila třetí rok v řadě na druhém místě. Třetí místo patří Australance Sarah Crowleyové.

Z českých závodníků viděl jako první cíl Pavel Petrásek, který finišoval v 9:10:43, díky čemuž si připsal 8. místo v kategorii a 102. celkově. Fantastický výsledek si ovšem připsala zejména Jana Richtrová, která se stala mistryní světa ve věkové kategorii F35-39!

Česká triatlonová asociace děkuje všem závodníkům za jejich výkony!

Pavel Petrásek – 9:10:43 – 8. M25-29 / 102. celkově
Jana Richtrová – 9:55:45 – 1. F35-39 / 491. celkově
Jan Kundrát – 9:20:10 – 30. M30-34 / 156. celkově
Petr Lukosz – 9:33:08 – 55. M35-39 / 261. celkově
Karel Sumbal – 9:49:12 – 57. M40-44 / 418. celkově
Roman Malivánek – 10:04:29 – 66. M45-49 / 593. celkově
Jan Kovalovský – 10:04:29 – 105. M40-44 / 629. celkově
Zbyšek Jaroš – 10:14: 24 – 90. M45-49 / 701. celkově