Druhý závod, druhé vítězství. Helena Karásková ovládla také druhý podnik XTERRA Českého poháru v terénním triatlonu, který se uskutečnil v neděli 2. srpna v rámci závodu Krušnoman Most. V kategorii mužů zvítězil Karel Dušek.

Na tři stovky triatlonistů se sjely k jezeru Matylda v Mostě. Kromě desítek amatérů mezi nimi nechyběla ani téměř kompletní česká špička. Hlavními favority byli sedmý z havajského mistrovství světa XTERRA 2019 Karel Dušek a loni na světovém šampionátu bronzová Helena Karásková.

Plavání v zatopeném lomu se odehrálo ve třech okruzích a měřilo 1 200 metrů. Hned od začátku se na čele pohyboval favorizovaný Dušek. Společnost mu dělali Václav Bednarský, Matouš Tůma a Michal Francke. Mezi ženami vedla s náskokem Pavlína Vargová, na druhém místě plavala Barbora Stupková, s odstupem je sledovala dvojice Jindra Zemanová a Helena Karásková, jejichž čas měl ale teprve přijít.

Technická, ale hravá 32km trasa horského kola zavedla nejdříve závodníky k mosteckému autodromu a potom přes vrchol Ressl zpět k jezeru Matylda. Hned v prvním stoupání nasadil ke strhujícímu tempu Karel Dušek a vypracoval si náskok, který se na konci prvního ze dvou okruhů blížil minutě a půl. Právě při nájezdu do druhého kola měl ošklivý pád v tu dobu druhý Michal Francke a putoval do péče zdravotníků. Několik minut po pádu už ale obvázaný fandil u tratě. Na děleném druhém a třetím místě jeli německý reprezentant Martin Gerbhart a Václav Bednarský. V ženské kategorii už pořadí po prvním kole odpovídalo papírovým předpokladům – vedla Karásková před druhou Zemanovou. Po plavání vedoucí Pavlínu Vargovou postihl defekt.

Rozhodnuto po cyklistice

Do druhého depa svižným tempem dorazil první Karel Dušek s náskokem tří minut na Martina Gerbharta a Václava Bednarského. Loňský vítěz Ondřej Petr, který doléčuje zranění nohy, již byl daleko od soubojů o stupně vítězů. Ač nemusel, tak Dušek navyšoval tempo a po 10km běhu prolétl cílovou bránou jako sprinter. Několik minut poté vydýchával na zemi.

„Připravuji se na světový pohár v Prachaticích a potřeboval jsem vyzkoušet zrychlení v závěru,“ vysvětloval drtivý finiš, po kterém všichni dlouhé minuty čekali v cíli na druhého závodníka. Tím byl nakonec Němec Martin Gerbhart. „Pokud situace dovolí, budeme i v Prachaticích, takové tratě, jako máte vy v Česku, u nás v Německu umí připravit málokdo,“ chválil české pořadatele sympatický cizinec. Třetí místo bral Václav Bednarský.

Běh již nic nezměnil ani v závodě žen. Suverénní Helenu Karáskovou doplnila na druhém místě Jindra Zemanová, třetí příčku brala Anna Lužná, která se do triatlonového kolotoče vrací po mateřské pauze.

„V následujícím týdnu se přesouváme na Šumavu a chceme si projet i tratě v Prachaticích, především pak ShortTrack,“ líčila další plány vítězná Helena Karásková. I z tohoto komentáře je patrné, že většina závodníků již vyhlíží největší český závod v Prachaticích, který se uskuteční 4.-6. září a který je díky pandemii ve světě považován za nejprestižnější letošní podnik XTERRA kalendáře. Ještě předtím ale Český pohár v terénním triatlonu zavítá 22. srpna do Ústí nad Labem (Miladatlon) a týden poté do Šindelové u Kraslic (Šindel Cup).