Profesionální i hobby triatlonisté se na start závodu FORD CHALLENGEPRAGUE postaví již tento týden. Druhý ročník prestižního závodu, jenž náleží do celosvětové triatlonové série CHALLENGEFAMILY, odstartuje v sobotu 28. července.

Největší triatlonový závod v České republice atakuje hranici 1500 účastníků ze 45 zemí světa, kapacita závodu je naplněna. V kategorii MIDDLE figuruje 1100 účastníků, z toho téměř padesátka profesionálních triatlonistů. Do kategorie TRY-ATHLON určené pro veřejnost se registrovalo 200 lidí, na start se postaví také 50 tříčlenných týmů v kategorii ŠTAFETY. Závody v kategorii JUNIOR pro děti a mládež do 15 let mají 50 zájemců, stále je však možnost se registrovat přímo v den konání závodu HERVIS CHALLENGEJUNIOR, tedy v pátek 27. července.

Mezi profesionály nebude chybět současná triatlonová jednička Javier Gómez, loňský vítěz prvního ročníku FORD CHALLENGEPRAGUE Pieter Heemeryck, mistr světa v dlouhém triatlonu Pablo Dapena či německý reprezentant Maurice Clavel. Českou republiku budou reprezentovat Petr Vabroušek, Tomáš Řenč, Lukáš Kočař, Pavel Petrásek, Simona Křivánková, Helena Kotopulu
a Lenka Králová.

Na start FORD CHALLENGEPRAGUE se postaví také známé české osobnosti. Účast potvrdil kardiochirurg Jan Pirk, operní zpěvák Jiří Langmajer či bývalý desetibojař Roman Šebrle. V kategorii ŠTAFETY se představí tým Nadace ČOV ve složení Jana Pechanová, Jiří Ježek a David Svoboda.

Aby se mohl závod podobného formátu vůbec konat, je nutná propojenost jednotlivých subjektů, jež do příprav vstupují – Praha a její městské části, Česká triatlonová asociace, Ministerstvo dopravy, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Středočeský kraj a jeho obce, Státní plavební správa, Povodí Vltavy, Dopravní podnik Praha či všechny složky integrovaného záchranného systému.

„Pro všechny závodníky mám jen slova obdivu,“ říká primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová. „Sama velmi ráda běhám, ale triatlon je samozřejmě úplně jiná a mnohem náročnější disciplína. Dlouhodobě podporujeme nejrůznější sportovní akce a jsem proto velmi ráda, že jsme se mohli stát i partnery FORD CHALLENGEPRAGUE. Všem závodníkům přeji hlavně hodně sil,“ dodává Krnáčová.

Dějiště triatlonového závodu v samém centru hlavního města „vyroste“ prakticky přes noc – organizátoři mají pouhých sedm hodin na stavbu veškerého zázemí. „Na výstavbu je zapotřebí 4,5 tisíce metrů čtverečních koberců, přes šest kilometrů plotů pro zajištění bezpečnosti závodníků, na mostě Legií vznikne 300 metrů dlouhé cyklistické depo. Pro zajištění plynulosti dopravního provozu je potřeba 900 kusů dopravních značek a asistence desítek policistů a strážníků,“ uvádí manažer logistiky závodu Lukáš Holeček. S celkovou přípravou závodu pomáhá 50 technických pracovníků a téměř 400 dobrovolníků, nejužší organizační tým čítá 40 členů.

Celkem 116 registrovaných závodníků zkusí triatlon poprvé v životě, 665 účastníků si FORD CHALLENGEPRAGUE vybralo jako svůj první závod v rámci série CHALLENGEFAMILY a pět závodníků v den konání oslaví narozeniny.

Dopravní informace

Mezinárodní událost podobného rozsahu musí počítat s jistými dopravními omezeními. Z důvodu konání závodu bude 28. července od 0:00 do 24:00 výluka v provozu tramvají v úseku Národní divadlo – Újezd (9, 22, 23, 41) a v úseku Národní divadlo – Palackého náměstí (17). Tramvaje budou vedeny po objízdných trasách. Více informací naleznete na www.dpp.cz. Seznam uzavřených lokalit, ulic s částečným omezením jízdy a ulic se zákazem zastavení v den konání závodu naleznete na www.challenge-prague.com.

Triatlonový svátek odstartuje v pátek 27. července veletrhem EXPO a závody HERVIS CHALLENGEJUNIOR pro děti a mládež, sobota 28. července pak bude patřit hlavním závodům v kategorii MIDDLE, ŠTAFETY a TRY-ATHLON.