Kanadský Edmonton se stal scénou pro finálový závod série mistrovství světa (World Triathlon Championship Series). Ve třech závodech startovala v sobotu 21. srpna trojice českých reprezentantů: Tereza Zimovjanová obsadila 31. místo, Radim Grebík byl 34. a Alžběta Hrušková si mezi triatlonistkami do 23 let připsala 27. pozici.

Centrem edmontonského závodu se stal Hawrelak Park, ve kterém triatlonisté nejprve absolvovali 1500 metrů plavání ve zdejším jezeře. 40km cyklistika byla rozdělena do osmi okruhů a vedla přes stoupání i ostré zatáčky přilehlého Windsor Parku. 10km běh se konal v nejbližším okolí rozlehlého parku.

Tereza Zimovjanová vybíhala z jezera na 34. příčce, ze které ztratila na vedoucí Američanku Taylor Knibbovou 84 sekund. Na kole skvěle pracovala ve skupině na 30. až 34. pozici, a také díky tomu se jim podařilo dostihnout závodnice před sebou, a tak před druhým depem seskakovala z kola jako členka desetičlenné skupiny začínající na 25. příčce. Po desetikilometrovém běhu si připsala konečnou 31. pozici.

Fenomenálním způsobem zvítězila Američanka Taylor Knibbová, která se hned po plavecké části odpoutala od svých soupeřek a zbytek závodu absolvovala v úniku.

Radim Grebík si ve vodě připsal 33. nejrychlejší čas, se kterým zaostal o 99 vteřin za prvním Francouzem Vincentem Luisem. Kvůli tomu absolvoval úvodní část cyklistiky osamoceně, pak byl ale dostižen menší čtyřčlennou skupinou. Do depa tak přijel se soupeři na 31. až 35. místě, mezi nimiž si doběhl pro konečnou 34. pozici. První místo vybojoval v dramatickém finiši olympijský vítěz Kristian Blummenfelt z Norska.

V Edmontonu se uskutečnil také světový šampionát závodníků do 23 let, v němž se představila Alžběta Hrušková. Česká reprezentantka šla z vody na 22. pozici se ztrátou 51 sekund na nejrychlejší plavkyni, kterou byla Irka Mcconnellová. Na kole se Hrušková dostala do skupiny na 22.-27. místě, která měla při nájezdu do druhého depa před sebou i za sebou odstupy v řádu minut. Nakonec si Hrušková doběhla pro 27. příčku. Zvítězila Francouzka Emma Lombardiová.

Ačkoliv byl podnik v Edmontonu finálovým závodem mistrovství světa, nebyl v kalendáři World Triathlon Championship Series poslední. Prestižní seriál mistrovství světa bude ještě pokračovat v Hamburku, na Bermudách a v Abú Zabí.

Nejbližším vrcholem sezony ovšem bude závod Světového poháru v Karlových Varech, který se uskuteční za účasti světových hvězd v neděli 12. září.

Výsledky

Finále mistrovství světa (WTCS), Edmonton (Kanada), 21. srpna 2021

Muži: 1. Kristian Blummenfelt (Nor.) 1:44:14, 2. Marten Van Riel (Bel.) +1, 3. Léo Bergere (Fr.) +2… 34. Radim Grebík +9:04

Ženy: 1. Taylor Knibbová (USA) 1:54:47, 2. Leonie Periaultová (Fr.) +56, 3. Flora Duffyová +1:24… 31. Tereza Zimovjanová +7:17

Ženy do 23 let: 1. Emma Lombardiová (Fr.) 1:59:48, 2. Alberte Kjær Pedersenová (Dán.) +17, 3. Annika Kochová (Něm.) +22 … 27. Alžběta Hrušková +7:12