Program mistrovství Evropy v triatlonu uzavřely v neděli 2. června štafetové závody. Elitní český tým vybojoval v nizozemském Weertu hodnotnou 9. pozici. Juniorská štafeta byla dojeta o kolo a cílem tak neproběhla.

Závody smíšených štafet jsou čím dál výraznějším trendem triatlonového světa. Divácky atraktivní formát se proto v příštím roce premiérově představí také na programu olympijských her. Dva muži, dvě ženy, závod ve vysokém tempu, při kterém se pořadí mění častěji než v individuálních závodech. To jsou lákadla této disciplíny.

„Význam štafet roste. Zdá se, že některé státy si budou dokonce vychovávat závodníky jen a pouze na štafetu. Ve Weertu se představily reprezentace, které kvůli štafetě přivezly čerstvé lidi. Například Nizozemka Rachel Klamerová, vítězka jednoho ze závodů mistrovství světa, nejela individuální závod, ale do štafety nastoupila,“ řekla česká reprezentantka Vendula Frintová.

Ve Weertu se závodilo na tratích 300 m plavání, 6,4 km cyklistika a 1,5 km běh. Pořadatelé je připravili v nebližším okolí tamního plavebního kanálu procházejícího téměř středem malebného města. Reprezentační kouč Lukáš Vrobel poslal do závodu sestavu: Vendula Frintová, František Linduška, Petra Kuříková a Jan Volár.

První úsek patřil Vendule Frintové, která šla z vody v kontaktu s nejrychlejšími. Pak se ale musela vracet kvůli špatně odhozené plavecké čepičce. „Je to jen detail, ale ty bohužel ve štafetách rozhodují. Prvních sedm štafet pak odjelo ve skupině a my jsme po zbytek závodu bojovali o osmou pozici,“ uvedl reprezentační kouč Lukáš Vrobel.

Vendula Frintová předávala na desáté pozici Františku Linduškovi, který se trápil při cyklistické části, kterou absolvoval ve druhé skupině jedoucí na 8. až 13. pozici. „Franta Linduška absolvoval celou cyklistiku pouze s jednou tretrou. Kloubouk dolů před ním, že takto bojoval,“ řekl reprezentační kouč.

Petra Kuříková vbíhala do třetího úseku na osmém místě, které také dokázala předat. Skupina s českou závodnicí se přitom zredukovala na pouhé tři triatlonistky.

Finišmanem české štafety byl Jan Volár, který měl na celém svém úseku stejnou společnost jako Petra Kuříková – štafety Maďarska a Španělska, se kterými se přetahoval o osmé místo. Český reprezentant proběhl cílem na 9. příčce, které znamená zlepšení o pět míst ve srovnání s minulým rokem!

Zvítězila štafeta Francie, na kterou český tým ztratil dvě minuty a 24 vteřin.

„Závod hodnotím velmi pozitivně z hlediska bojovnosti. Co se týče výsledku, ten odpovídá realitě. Nebýt drobných detailů, na kterých budeme pracovat, mohl být o něco lepší. Navzdory těm okolnostem ale celý tým bojoval až do konce a rval se o co nejlepší umístění, takže získal hodnotné 9. místo,“ zhodnotil závod reprezentační kouč Lukáš Vrobel.

Štafeta juniorů

Junioři tentokrát závodili na stejných distancích jako elitní kategorie. Už první úsek bohužel předurčil pozice, o které mělo české kvarteto bojovat. Tereza Svobodová předávala na 16. pozici se ztrátou minuty a 16 sekund. Radim Grebík pak dokázal štafetu posunout o jedno místo vzhůru a přiblížit ji lepším příčkám. Lenka Švecová 15. příčku udržela a předávala se ztrátou 3:11 na první pozici. Finišman Tomáš Kříž pak bohužel cíl neviděl – jen pár vteřin před jeho příjezdem do druhého depa byl ze závodu stažen kvůli dojetí o kolo.

Zvítězila štafeta Německa, druhá byla Velká Británie a třetí Maďarsko.

Výsledky
Mistrovství Evropy, Weert, 2. června

Štafeta elite: 1. Francie 1:11:40, 2. Německo +2, 3. Nizozemsko +13 … 9. Česko +2:24

Štafeta juniorů: 1. Německo 1:14:45, 2. Velká Británie +9, 3. Maďarsko +12… Česko LAP

Kompletní výsledky najdete zde.