Talentovaní triatlonisté letos nezamíří k závodu Evropského poháru juniorů do Tábora, ale představí se při Triathlon Festu Račice (23.-25. července). Po zrušení letošního ročníku Táborského triatlonového festivalu se ČTA podařilo vyjednat s organizací Europe Triathlon přesun pořadatelství prestižního mezinárodního závodu právě do Labe arény.

Z kalendáře druhý rok po sobě mizí jeden z nejtradičnějších českých závodů. Táborský triatlonový festival už přitom měl svůj termín i přidělený statut Evropského poháru juniorů. Na táborských tratích se mělo závodit také o body do Českého poháru, ale i o akademické a žákovské tituly. Kvůli obavám z vývoje epidemie koronaviru byl však závod zrušen, jeho nevýhodou je totiž v tomto případě konání v centru města. Táborský podnik se přitom neuskutečnil ani v roce 2020. Méně závažným důvodem pro zrušení je letos také aktuálně komplikovaná dopravně-technická situace ve městě.

Česká triatlonová asociace ale měla vážný zájem na udržení závodu Evropského poháru juniorů na českém území, s organizací Europe Triathlon (ET) proto začala jednat o přesunu z Tábora právě do Labe arény. Tato změna byla kontinentální organizací schválena také díky vysokému kreditu, který ČTA a čeští pořadatelé mezinárodních závodů v uplynulých letech získali. Nejlepší evropští junioři se tak představí v rámci Triathlon Festu Račice, který se ovšem uskuteční v novém termínu. V kalendáři se totiž posunul na místo táborského závodu (původně se mělo v Račicích závodit 17.-18. července).

V Račicích se uskuteční také akademické mistrovství České republiky. Mistrovství republiky žáků se uskuteční v rámci Příbramského triatlonu (12.-13. června).

Velká cena Tábora se měla v tomto roce uskutečnit po sedmatřicáté. V prvních letech se přitom konala na distancích dlouhého triatlonu, díky čemuž se svou tradicí řadí k nejstarším triatlonům v Evropě, mezi které patří podniky v nizozemském Almere (1981) či v německém Rothu (1984). Dnes se závod koná na distancích sprint triatlonu, v roce 2010 se pak poprvé stal součástí Evropského poháru juniorů. V rámci prestižního mládežnického seriálu patří k nejlépe obsazeným závodům. Na závod nepřilétají reprezentanti jen z Evropy, ale také například z Nového Zélandu nebo Austrálie.

Triathlon Fest Račice se naproti tomu řadí k nejmladším závodům v Česku, jeho první ročník se uskutečnil teprve v minulém roce, kdy nahradil v termínové listině některé závody, které byly zrušené vinou epidemie koronaviru.