Hned 23 českých reprezentantů se postavilo na start Evropského poháru juniorů, který byl v neděli 25. července vrcholem třídenního Triathlon Festu Račice. A vedli si skvěle! Dana Přikrylová má bronz, Heidi Juránková byla čtvrtá, Filip Tlamka šestý. Tři další se probili do nejlepší desítky!

Mezi juniorkami se po 750 metrech plavání ve vodách račického vodáckého kanálu na čele závodu oddělila čtyřčlenná skupina závodnic, ve druhém cyklistickém balíku pak jezdily tři Češky – Přikrylová, Juránková a Mičková. Ve třetí skupině pracovala Kristýna Dvořáková. Díky skvělé práci Juránkové a Mičkové se v posledním ze čtyř 5km okruhů obě vedoucí skupiny spojily, a tak do běžecké části vyrážela jako první Přikrylová, jako čtvrtá Juránková.

Po pětikilometrovém běhu proběhla jako první modrou cílovou branou Slovenka Margaréta Vráblová. O 41 vteřin později ale dorazila pod vysokou račickou tribunu za potlesku českých fanoušků Přikrylová, která si tak připsala bronz na druhém závodě Evropského poháru juniorů v řadě (před týdnem získala medaili také v maďarském Tiszaújvárosi).

„Od začátku do konce to byl pro mě hodně těžký závod. Doufala jsem, že vyplavu lépe, navíc jsem pak ztratila čas v depu, kde jsem hledala svoje místo. Na kole jsme spolupracovaly, abychom sjely tu ztrátu a nakonec se nám podařilo dotáhnout dopředu. A běh už pro mě bylo v tom vedru jedno velké trápení po těžkém kole. Třetí místo je ale super. Jsem za něj moc ráda, jen je škoda, že nemůžeme být na stupních vítězů spolu s Heidi,“ řekla Přikrylová.

Jen těsně unikla medaile Juránkové, která předvedla nejlepší plavecký výkon z českých závodnic a nakonec si připsala čtvrté místo. S umístěním v nejlepší desítce odjela z Račic také sedmá Kateřina Mičková.

A další Češky? 13. Kateřina Hadravová, 18. Julie Balcarová, 21. Kristýna Dvořáková, 24. Natálie Fraňková, 27. Šárka Půstová a 34. Eliška Říhová.

Junioři od začátku na čele

V závodě juniorů se po plavecké části dostala do vedení sedmnáctičlenná skupina triatlonistů, ve které byla také pětice Čechů – Šimon Michálek, Matěj Marek, Filip Tlamka, Jakub Marek a David Eliáš. Za nimi pak ve druhé skupině jezdil Lukáš Juránek.

Po cyklistice, při které závodníci kroužili na rovinaté trati vedoucí po obvodu kanálu, vypálil do běžecké části nejrychleji Michálek, v kontaktu s medailovými příčka byli ale i další Češi.

Jako první protnul cílovou pásku po běhu v mimořádném horku Švýcar Luca Luberti, pro kterého to byl teprve druhý závod Evropského poháru juniorů v životě. O 37 vteřin později finišoval Tlamka, který bral 6. místo. Do elitní desítky se probojovali také devátý Michálek s desátým Matějem Markem. Také ve druhé desítce byla trojice Čechů: 14. Eliáš, 15. Jakub Marek, 18. Juránek.

Další čeští reprezentanti dobíhali v rychlém sledu: 24. Ondřej Gajdoš, který si připsal šestý nejrychlejší běžecký čas, 25. Jakub Homola, 26. David Korous, 30. Martin Kozojed, 33. Filip Nýdrle, 34. Filip Matějovič, 37. Jakub Cihlář, 43. Robert Kostlán.

„Dnes to rozhodně nebyl snadný závod. Důležité bylo vyplavat s první skupinou, protože cyklistika je tu jednoduchá, takže se toho v ní moc vymyslet nedá. Do druhého depa jsem se snažil přijet na čelních pozicích, abych nemusel nic sbíhat. Ve finiši mě pak sice jeden závodník o prsa předběhl, ale už to víc vymáčknout nešlo, i šesté místo je ale hezké,“ řekl Tlamka.