2 dny. 11 startů. 17 reprezentantů. Čeští junioři mají za sebou závody Evropského poháru v Caorle. V italském přímořském letovisku dosáhli o víkendu 15. a 16. května na nejlepší umístění sourozenci Juránkovi: Heidi si odváží 8. místo, Lukáš byl desátý.

Na pobřeží Středozemního moře odcestovalo pod vedením trenérů Radka Eliáše a Martina Korouse celkem 17 závodníků – 10 juniorů a 7 juniorek. V Itálii se připravovali celý týden před závodem, přímo v Caorle měli totiž k dispozici bazén, který je v Česku pro většinu z juniorů stále jen obtížně dostupný. Závodní program pak odstartoval v sobotu semifinálovými rozjížďkami a vyvrcholil nedělním finálovými jízdami. V obou dnech přitom reprezentanti absolvovali 300 m plavání v moři, 9,5 km dlouhé rovinaté kolo a 1,9 km běhu.

Nedělní program odstartoval pro české barvy skvěle! Kateřina Hadravová zvítězila ve finále B! Do něho zasáhla také Natálie Fraňková, která dokončila na 28. místě. „Katka si vedla skvěle Na kole dotáhla první balík, v běhu pak dominovala a zvítězila velmi suverénně,“ chválil reprezentační trenér.

Také čeští junioři byli ve finále B hodně vidět! David Eliáš v něm skončil 6., Matěj Marek 8., David Korous 10., Filip Nýdrle 16. a Robert Kostlán 25. „Kluci měli finále B ve své režii. Měli skvělá depa, podali excelentní výkony a v cyklistické části udělali celý závod. Zejména dorostenci si vedli přímo skvěle, když si dokonce připsali lepší časy než junioři ve finále A,“ chválil Radek Eliáš.

Ve finále A ale české závodníky opustilo štěstí. Nejprve došlo ke kolizi Heidi Juránkové, Dany Přikrylové a Kristýny Dvořákové při náběhu do druhého depa, při které z nezkušenosti ztratily drahocenný čas. „Do té chvíle si přitom počínaly velmi dobře a byly součástí vedoucí skupiny. Také v běhu si vedly parádně,“ řekl reprezentační trenér. Nakonec si dojely pro toto umístění: 8. Heidi Juránková, 12. Dana Přikrylová, 20. Kristýna Dvořáková, 24. Kateřina Mičková a 29. Eliška Říhová. Heidi Juránkovou dělilo i přes zmíněnou kolizi od medaile jen 21 vteřin.

Štěstí ale neměli v boji o medaile ani junioři. Nejlépe z nich zaplaval Jakub Marek, ale kvůli chybě v depu nezachytil první skupinu. Jako druhý z Čechů šel z vody Filip Tlamka, ale také on po nepovedeném depu odjížděl s druhým balíkem. Nejhorší výchozí pozici měl po plavání Lukáš Juránek, ten si ve zbytku závodu ale vedl nejlépe z nich, i když také on ve druhém depu ztratil několik sekund, a finišoval na 10. místě, Jakub Marek si připsal při své premiéře v EPJ 20. místo, Filip Tlamka dokončil jako 25.

„Pro většinu závodníků se jednalo o jejich premiéru v Evropském poháru, byla to tedy pro ně velmi důležitá zkušenost. Pochvalu si zaslouží zejména sourozenci Juránkovi a Dana Přikrylová. Výborné výkony předvedli dorostenci, junioři potvrdili svou výkonnost. Jsem rád, že po společné přípravě u nich byl vidět progres,“ zakončil své hodnocení Radek Eliáš, který za 14 dnů zamíří s juniorským výběrem do polského Olštýna.

Sobotní semifinále

Z juniorek si nejlépe vedla Heidi Juránková, která ve svém semifinále C obsadila 2. místo a bez problémů si tak zajistila postup do nedělního finále A. Tam bude startovat společně s Danou Přikrylovou (6. místo v semifinále A), Eliškou Říhovou (11. místo v semifinále A), Kateřinou Mičkovou (5. místo v semifinále B) a Kristýnou Dvořákovou (8. místo v semifinále C).

Desítka českých juniorů se rozdělila do čtyř semifinálových rozjížděk. Nejlépe si z nich vedl Lukáš Juránek, který si dojel pro 2. místo (semifinále C). Skvělé výkony ale předvedli také Filip Tlamka (5. místo v semifinále A) a Jakub Marek (7. místo v semifinále B). Už v semifinále závod skončil pro Šimona Michálka a Jakuba Homolu.

Kompletní výsledky Evropského poháru juniorů v Caorle najdete zde.