S vynikajícími výsledky se vrací čeští reprezentanti z Evropského poháru v maďarském Tiszaújvárosi! Radim Grebík bral ve výborně obsazeném závodě 5. místo, do elitní dvacítky se dostal i Tomáš Zikmund. Zářil také juniorský tým: Dana Přikrylová vybojovala bronz, Heidi Juránková 5. místo, devítka Čechů prošla do finále!

Závod v maďarském Tiszaújvárosi patří k nejprestižnějším i nejtradičnějším v evropském triatlonovém kalendáři. V minulých letech dokonce nesl statut Světového poháru, možná proto byla i o víkendu 17.-18. července jeho startovní listina na poměry evropského poháru mimořádně nabitá. V sobotu na účastníky čekaly semifinálové rozjížďky, na 32 nejlepších pak i nedělní finálový závod – oba dny se přitom závodilo na distancích sprintu: 0,75 – 20 – 5 km.

Do semifinálových jízd se postavila pětice českých mužů, na postupový výsledek dosáhli Radim Grebík s Tomášem Zikmundem, kteří si připsali desátou a jedenáctou pozici. Tomáš Kříž ztratil šanci na postup už v plavecké části, ve které se o závodě rozhodlo. Nakonec obsadil 21. příčku. Pád v cyklistické části zase připravil o naděje Davida Martina, který skončil 24. A své semifinále bohužel nedokončil Filip Václavík – kvůli křečím měl problémy s dýcháním.

Při nedělním finále se českým reprezentantům nevydařilo plavání, i přesto se ale dostali do početné cyklistické skupiny, která stíhala odjetého Maďara Dévaye s Italem Stradou. Do běhu díky tomu vstupovali Grebík i Zikmund v kontaktu s čelem závodu. Grebík pak po skvělém druhém depu v běžecké části útočil na medaili, po prvním ze čtyř okruhů byl na čtvrté pozici, hned za sebou měl ale smečku pronásledovatelů. Nakonec si doběhl pro vynikající 5. místo, ze kterého ztratil na vítězného Maďara Csongora Lehmanna 20 sekund. Zikmund proběhl cílovou branou jako 16., od první pozice ho dělilo 65 vteřin.

„Závod pro mě nezačal vůbec dobře, protože je tu hodně specifické plavání v okruzích a první bójka je už po sto metrech. Hodně jsme se tam i s Tomášem propadli a plavali jsme na konci. Na kole nás zachránilo, že cyklistický balík před námi nechtěl jet, takže jsme se tam dotáhli, i když měli na to, aby nám ujeli,“ popisoval závod Grebík. „Cyklistická trať jinak byla technicky hodně náročná, natočili jsme při ní osm okruhů. Naštěstí se mi povedlo se v tom posledním nasunout dopředu, díky čemuž jsem sesedal vepředu a do běhu jsem šel z nějaké čtvrté páté pozice. V běhu se na mně naštěstí nepodepsala únava ze včerejška, takže se mi podařilo udržet tempo, se kterým jsem vyběhl, proto můžu být spokojený.“

Zklamaná se z Maďarska vrací jediná česká účastnice ženského závodu. Po úvodní části semifinále byla Alžběta Hrušková na 14. pozici, ze které ztrácela na nejrychlejší plavkyně přibližně minutu a dvacet vteřin. Na kole pak jezdila ve skupině na 10. až 20. pozici, kterou přivedla do druhého depa s dvacetivteřinovou ztrátou na vedoucí skupinu. V běžecké části se ale propadla na konečnou 18. příčku, která na postup do 32členného finále nestačila. V konečné výsledkové listině tak Hruškové patří 36. pozice.

Junioři se dál zlepšují

Fantastický víkend prožili v Maďarsku čeští junioři, kterých se na start postavilo celkem dvanáct. Dařilo se jim už v sobotních semifinálových rozjížďkách, při kterých se závodilo na distancích 0,5 – 12 – 3,3 km. Do finále jich postoupilo hned devět, přičemž na nejlepší umístění dosáhly druhá Heidi Juránková a třetí Dana Přikrylová, tři junioři se pak probili do TOP 5: čtvrtý Lukáš Juránek a pátí Filip Tlamka s Davidem Eliášem. „Naprostá bomba!“ jásal v cíli trenér juniorské reprezentace Radek Eliáš. „Vždyť před dvěma lety tady nepostoupil do finále nikdo. Mám radost z toho, že se výsledkově stále posouváme.“

Další skvělý posun pak předvedli jeho svěřenci v nedělních finálových jízdách, které se konaly na vzdálenostech 0,5 – 12,5 – 3,6 km! Přikrylová se dostala do první cyklistické skupiny, ve které jezdila na čele. Juránková s Kateřinou Mičkovou byly ve druhém balíku. V běhu si pak fantastickým výkonem doběhla Přikrylová pro bronz! Na vítěznou Slovenku Margarétu Vráblovou přitom ztratila jen 18 vteřin! Na medaili dlouho útočila také Juránková, která nakonec obsadila pátou příčku a finišovala o 25 vteřin později než Přikrylová. Elitní desítka jen těsně unikla Mičkové – brala 11. místo. Ve finále se představily i Kateřina Hadravová s Kristýnou Dvořákovou, kterým patří 20. a 21. místo.

Z juniorů si nejlépe vedl Tlamka, který na kole jezdil ve třetí skupině. V běhu se pak probil do nejlepší desítky a patří mu konečné 9. místo. Ve čtvrté cyklistické skupině pracovali Juránek s Matějem Markem. Prvně jmenovaný si v běhu polepšil na konečnou 15. příčku, Marek finišoval jako 24. Eliáš zůstal hned od úvodu cyklistiky osamocený na konci startovního pole, kvůli čemuž mu patří 26. pozice.

Další díl Evropského poháru juniorů se uskuteční v Česku. Nejtalentovanější triatlonisté našeho kontintentu se potkají při Triathlon Festu Račice, který se koná 23.-25. července.

Výsledky

Evropský pohár, Tiszaújváros (Maďarsko), 17.-18. července 2021

Muži: Muži: 1. Csongor Lehmann (Maď.), 2. Nicola Azzano, 3. Michele Sarzilla (oba It.) … 5. Radim Grebík, 16. Tomáš Zikmund, 68. David Martin, 69. Tomáš Kříž, Filip Václavík nedokončil.

Ženy: 1. Olivia Mathiasová (V.Brit.), 2. Audrey Merleová (Fr.), 3. Costanza Arpinelli (It.) … 36. Alžběta Hrušková

Kompletní výsledky elitních kategorií najdete zde.

Junioři: 1. Daniel Dixon (V.Brit) … 9. Filip Tlamka, 15. Lukáš Juránek, 24. Matěj Marek, 26. David Eliáš, 37. Filip Nýdrle, 52. David Korous

Juniorky: 1. Margaréta Vráblová (Sloven.) … 3. Dana Přikrylová, 5. Heidi Juránková, 11. Kateřina Mičková, 20. Kateřina Hadravová, 21. Kristýna Dvořáková, 35. Šárka Půstová

Kompletní výsledky juniorských kategorií najdete zde.