Tři junioři v nejlepší desítce, tři juniorky v elitní patnáctce. A k tomu umístění Ivety Fairaislové na 16. příčce v elite. S výbornými výsledky se vrací česká výprava z Evropského poháru v polském Olštýně, kde se 29. května závodilo na tratích sprint triatlonu!

Fairaislová vyplavala na 17. místě se ztrátou 19 vteřin. Na kole zpočátku jezdila ve druhé skupině na 14. až 24. místě. Během cyklistické části se ale oba vedoucí balíky spojily, a tak do depa přijela početná skupina 19 triatlonistek. Česká reprezentantka z kola seskakovala jako třináctá, ale po výborném depu šla do běžecké části z 5. pozice, jen vteřinu za medailovými příčkami. V běžecké části se ale na jejím výkonu podepsalo náročné sjíždění první cyklistické skupiny a pomalu propadala pořadím – ve výsledkové listině patří Fairaislové 16. místo se ztrátou 2:08 na Francouzku Lehairovou, která si z Polska odváží vítězství.

V závodě mužů mělo Česko početnější zastoupení. Podle očekávání byl ve vodě nejrychlejším Čechem Lukáš Červenka, kterému patřila 13. pozice. Tomáš Zikmund byl po první části závodu na 38. pozici, Tomáši Křížovi patřila 53. příčka a Filipu Michálkovi 60.

V cyklistické části pak Červenka jezdil ve druhé skupině, Kříž se Zikmundem ve třetí a Michálek ve čtvrté. V průběhu závodu se ale druhá a třetí skupina sjely. V posledním ze čtyř cyklistických okruhů pak došlo na otočce k hromadnému pádu, po kterém skončili na zemi i tři čeští reprezentanti – Kříž si tak z Polska odváží bolavou kyčel a Zikmund poničené kolo. Jako jediný z Čechů se pádu vyhnul Michálek.

Po druhém depu šel do běžecké části z nejlepší pozice Kříž, kterému patřila 29. příčka, jen dvě pozice za ním byl Červenka. Michálek vybíhal ze 36. pozice a Zikmund ze 44.

Do finiše jako první z českých reprezentantů doběhl Kříž, kterému ve výsledkové listině patří 34. místo, cílovou branou proběhl o 3:09 minuty později než vítězný Nor Thorn. Michálek se Zikmundem doběhli těsně za sebou – prvně jmenovaný byl 38. (ztráta 3:18), druhý pak byl v cíli o vteřinu později na 39. místě, byť převedl z Čechů jasně nejlepší běžecký výkon. Červenka výborně rozjetý závod uzavřel na 43. příčce se ztrátou 3:46.

Evropský pohár juniorů

V juniorských závodech navázali na výborné výkony z předchozího Evropského poháru v italském Caorle sourozenci Juránkovi. Lukáš si připsal 6. příčku, která znamenala pro českou výpravu nejlepší výsledek závodu, Heidi pak patří 8. příčka. Vynikající umístění v nejlepší desítce si připsali také Filip Tlamka na sedmé pozici a Jakub Marek, který byl desátý. Jen těsně za desítkou skončila 11. Dana Přikrylová a ocenění zaslouží i 15. příčka Kateřiny Mičkové.

„Výsledky jsou skvělé! Myslím, že se ještě nestalo, abychom měli tři kluky v nejlepší desítce a tři holky v nejlepší patnáctce. V závodě národů jsme v juniorech i juniorkách druzí, což považuji za velký týmový posun. Zároveň mám velkou radost z toho, že Češi závod opravdu tvoří a jsou při něm hodně vidět, to považuji za důkaz progresu, který se nám povedlo udělat,“ říkal nadšeně trenér juniorské reprezentace Radek Eliáš. „V závodě kluků jeli excelentně Juránek, Kuba Marek a Tlamka, kteří se z druhého balíku dotáhli do prvního. A následně běželi lépe než vítěz závodu. V závodě holek jsme měly tři závodnice ve druhém balíku, protože čelo bylo odjeté, také ony předvedly excelentní výkony!“

Výsledky

Evropský pohár, Olštýn (Polsko), 29. května 2021

Muži: 1. Vetle Bergsvik Thorn (Nor.) … 34. Tomáš Kříž +3:09, 38. Filip Michálek +3:19, 39. Tomáš Zikmund +3:20, 43. Lukáš Červenka +3:46

Ženy: 1. Jeanne Lehairová (Fr.) … 16. Iveta Fairaislová +2:08

Junioři: 1. Sebastian Wernersen (Nor.) 56:35 … 6. Lukáš Juránek +41, 7. Filip Tlamka +46, 10. Jakub Marek +1:02, 22. Matěj Marek +1:49, 27. Šimon Michálek +2:29, 58. Robert Kostlán +8:01, David Eliáš nedokončil.

Juniorky: Barbara De Konig (Niz.) 1:02:16 … 8. Heidi Juránková +1:42, 11. Dana Přikrylová +2:09, 15. Kateřina Mičková +2:55, 22. Kristýna Dvořáková +3:57, 30. Julie Balcarová +6:22, 32. Eliška Říhová +6:58

Kompletní výsledky elity najdete zde, výsledky juniorů jsou zde.