Sezona odstartovala i pro českou reprezentaci v olympijském triatlonu. V sobotu 15. května se na start evropského poháru v italském Caorle postavila sedmička elitních reprezentantů a sedmnáctka juniorů.  V elitním závodě si mezi ženami nejlépe vedla 12. Petra Kuříková, mezi muži byl nejrychlejší Radim Grebík na 23. místě.

Jako jedna z velkých favoritek vstupovala do závodu Petra Kuříková, paradoxně si ale v 750 metrů dlouhé plavecké části vedla z českých reprezentantek nejhůře. Jako první vybíhala z vln Středozemního moře Alžběta Hrušková na 15. pozici, za ní pak byly s půlminutovým odstupem Iveta Fairaislová a Tereza Zimovjanová.

„Plavání mě hodně zklamalo. Měla jsem dobrou startovní pozici, jenže jsem plavala špatně, protože vlny šly z pravé strany, takže mě to táhlo doleva a už u první bójky jsem byla vzadu,“ řekla Kuříková.

V průběhu 20km cyklistické části, která byla rozdělena do šesti okruhů, se na čele utvořila 14členná skupina, za ní pak pracovala čtyřčlenná skupinka. Těsně za ní byla zpočátku Hrušková. V další početné skupině skvěle pracovaly Fairaislová se Zimovjanovou, které tahaly tempo a dojížděly soupeřky před sebou, a to včetně Hruškové. Na konci této skupiny pak jezdila Kuříková.

„Holky mě moc překvapily, jak dobře na kole pracovaly. Já tam jenom vlála na konci skupiny. Psychicky to pro mě bylo těžké, takže se mi i na kole jelo špatně,“ dodala česká reprezentantka.

Ta následně podala vynikající výkon v 5 km běžecké části, ve které si připsala třetí nejrychlejší čas a posunula se na konečné 12. místo – na vítěznou Němku Meissnerovou ztratila přibližně minutu a třičtvrtě. Zimovjanová proběhla cílem na 17. příčce, Fairaislová byla 37. a Hrušková 42.

„Byl to evropský pohár, takže se body nepočítaly do olympijské kvalifikace a pro mě to byl především test na příští týden, kdy se v Lisabonu koná Světový pohár a také kvalifikace štafet na olympiádu. Určitě by se mi tam bývalo letělo lépe, kdybych z dnešního závodu měla lepší pocit,“ dodala Kuříková.

Nejlepší z českých mužů byl Grebík

Ani českým mužům plavání nevyšlo podle jejich představ. Jako první z nich šel z vody na 39. místě Jan Volár, jen pár míst za ním vybíhal na písečnou pláž Radim Grebík. S odstupem za ním pak byl Jan Čelůstka. „Plavání pro mě bylo fyzicky na hraně. Dal jsem do toho všechno, ale boj s vlnami nebyl jednoduchý. Hned na začátku jsem musel někde hodně ztratit, protože už za první bójkou byl natažený had, ve kterém jsem bohužel chyběl,“ řekl Radim Grebík.

V průběhu prvních cyklistických okruhů se startovní pole rozdělilo do tří skupin. Mezi dvacítkou triatlonistů na čele Česko žádného zástupce nemělo, ve druhé skupině čítající přibližně třicet závodníků pracovali Jan Volár s Radimem Grebíkem. „Ze začátku jsem dal dost energie na to, abychom se dotáhli do té druhé skupiny. Ale jakmile se to povedlo, přestalo se jet a bylo možné nějaké síly ušetřit,“ uvedl Grebík. Ve třetí skupině o devíti závodnících byl Jan Čelůstka. Za touto skupinou pak zůstávali ještě menší skupinky nebo osamocení závodníci.

Do běžecké části šel jako první z Čechů Grebík, kterému výborně vyšlo druhé depo a posunul se v něm o několik pozic vpřed. Další posun pak zaznamenal v běžecké části, po které proběhl cílem na 23. místě se ztrátou 1:46 na vítězného Maďara Lehmanna. „Pro mě to byla velmi dobrá zkušenost, protože se jednalo o moji plnohodnotnou premiéru mezi dospělými. Předtím jsem startoval jen na Světovém poháru v Karlových Varech, kde mi ale závod pokazil defekt na kole. Takže jsem tu naplno viděl, že mi do špičky ještě hodně chybí a mám na čem pracovat.“

Jan Volár proběhl dlouhou cílovou rovinkou jako 35., Jan Čelůstka si z Caorle odváží umístění na 57. pozici.

Osm juniorů postupuje do finále A, zazářili sourozenci Juránkovi

Úspěšný den prožili juniorští reprezentanti, kteří absolvují v Caorle super sprint na distancích 300 m plavání – 9,5 km kolo – 1,9 km běh. Na start se jich postavilo celkem 17 a představili se tak ve všech sedmi semifinálových rozjížďkách.

Z juniorek si nejlépe vedla Heidi Juránková, která ve svém semifinále C obsadila 2. místo a bez problémů si tak zajistila postup do nedělního finále A. Tam bude startovat společně s Danou Přikrylovou (6. místo v semifinále A), Eliškou Říhovou (11. místo v semifinále A), Kateřinou Mičkovou (5. místo v semifinále B) a Kristýnou Dvořákovou (8. místo v semifinále C).

Semifinále B pojedou Kateřina Hadravová a Natálie Fraňková.

Desítka českých juniorů se rozdělila do čtyř semifinálových rozjížděk. Nejlépe si z nich vedl Lukáš Juránek, který si dojel pro 2. místo (semifinále C). Skvělé výkony ale předvedli také Filip Tlamka (5. místo v semifinále A) a Jakub Marek (7. místo v semifinále B).

Místo ve finále B si zajistili Filip Nýdrle, David Korous, David Eliáš, Robert Kostlán a Matěj Marek. Už v semifinále závod skončil pro Šimona Michálka a Jakuba Homolu.

„Myslím, že s výkony juniorů můžeme být spokojení. Neplatí to přitom jen o závodnících, kteří postoupili do finále A, ale skvělé závody odjeli například i někteří reprezentanti ročníku 2005, kteří tu měli svoji premiéru. Více ale budeme hodnotit až po finále,“ řekl Radek Eliáš, trenér juniorské reprezentace.

Finálové závody jsou na programu v neděli dopoledne.

Výsledky

Evropský pohár, Caorle (Itálie), 15. května 2021

Muži: 1. Csongor Lehmann (Maď.) 53:20, 2. Michele Sarzilla (It.) 53:23, 3. Tom Richard (Fr.) 53:28… 23. Radim Grebík 55:06, 35. Jan Volár 55:24, 57. Jan Čelůstka 57:30

Ženy: 1. Lena Meissnerová (Něm.) 59:14, 2. Lea Coninxová (Fr.) 59:15, 3. Emma Lombardi (Fr.) 59:20… 12. Petra Kuříková 1:01:07, 17. Tereza Zimovjanová 1:01:40, 37. Iveta Fairaislová 1:02:37, 42. Alžběta Hrušková 1:03:28