ČEŠTÍ XTERÁCI OPĚT ÚSPĚŠNĚ.

Třetí říjnovou neděli (23.10.) se na havajském ostrově Maui jelo MS XTERRA na distancích 1,5 – 32 – 10,5 km . Startovní pole čítalo 750 závodníků (75 profesionálů). Českou republiku reprezentovalo letos 8 závodníků v kategoriích age group a Helena Erbenová v kategorii PRO. Letošní náročné podmínky dokonale prověřily celé startovní pole. Plavání v moři se odehrávalo ve 2-3 metrových vlnách, kde dostat se 150 m od pláže byl tvrdý boj se živlem. Jízda na horském kole byla extrémně blátivá a v první polovině tratě bylo potřeba s kolem hodně běhat. Místy nešly kola protočit v rámu a tak bylo potřeba lepivé bláto s trávou pravidelně odstraňovat, aby se dalo vůbec jet! Pouze závěrečná disciplína byla náročná „jenom“ svým členitým profilem. Vše se odehrávalo při teplotách vzduchu 28-30 C°. Celkem 26 závodníků závod nedokončilo. Převážně vinou technických problémů na kole.

Naši závodníci se určitě neztratili. Skvělé 5. místo v kat PRO zajela Helena Erbenová. Jediným českým medailistou byl František Bulava, který vybojoval bronz v kat 50-54 let. Vojtěch Buriánek a Jirka Kesl se blýskli 6. a 8 místem. Zdeněk Orner obsadil 11.místo. Marek Ryška a Jan Děbnár vybojovali shodně 15. místa, Marek Ščerba a Václav Petrásek i navzdory technickým problémům na kole, závod dokončili na 34. resp. 66. místě ve své kategorii.

Závod vyhrála již potřetí v řadě Flora Duffy (BER) a v mužích poprvé 21-letý mladík Mauricio Mendéz (MEX).

Dle vyjádření ředitele Xterry Dave Nicholase to byl nejtěžší ročník v 21-leté historii tohoto závodu. Všem, kteří dojeli do cíle patří obrovský respekt!

František Bulava

Výsledky: http://www.jtltiming.com/results/x-maui16.html Oficiální sestřih ze závodu: https://vimeo.com/188627620