V olympijském centru X-Bionic Sphere v Šamoríně se konalo pilotní společné mezinárodní soustředění zástupců české a slovenské reprezentace. V moderním areálu, kde se v posledních dvou letech konal The Collins Cup a který pravidelně hostí také prestižní závod The Championship, se připravovali od 16. do 20. listopadu.

K přihlášení svých sportovců byly osloveny všechny kluby SCM a SpS. Celkem se zúčastnilo 15 českých triatlonistů z 10 klubů, slovenskou stranu reprezentovalo 21 sportovců. Kemp zajišťovala pětice trenérů – Jan Kubeš a Jan Vaněk za ČTA, Ján Roziak, Katarína Mikulová a Ondrej Kubo za STÚ.

„Možnost sdílet tréninkové přístupy a zkušenosti, a to jak na úrovni trenérů, tak na úrovni sportovců, vidím jako velký přínos společného soustředění české a slovenské reprezentace,“ říká Jan Kubeš, asistent reprezentačního trenéra pro mládež.

Kemp byl zaměřen především na rozvoj plavecké a zdokonalení běžecké techniky. Zároveň v průběhu soustředění proběhly dva semináře – Periodizace tréninkového zatížení a Diagnostika trénovanosti, které připravili slovenští trenéři. Trénink v bazénu se konal v tzv. „bublině“, zastřešeném venkovním 50m bazénu. Dále kemp probíhal na 400m běžeckém ovále, ve špičkově vybavené posilovně a na nedaleké běžecké stezce s měkkým i asfaltovým povrchem.

Trénink, jeho skladbu i náplň si pochvalovali všichni sportovci. Celkově skvělá nálada i profesionální přístup všech sportovců přispěly k opravdu perfektnímu kempu. Mezi účastníky převládali triatleti, kteří nově přicházejí ze žákovské kategorie do té dorostenecké. Tito sportovci ukázali velmi dobrou sportovní i mentální připravenost, což je důležité pro jejich další rozvoj.

Tento pilotní projekt se shledal s velkým úspěchem, s vedením slovenské triatlonové reprezentace proto již zástupci ČTA jednají o dalších společných akcích pro rok 2023.