Čeští triatlonisté sbírali o víkendu body do mezinárodních žebříčků na kontinentálních pohárech v Evropě i Africe. Jak si vedli?

Evropský pohár, Olštýn (Polsko)

Jeden závodník v elitní kategorii, čtyři reprezentantky v juniorském závodě a hned devět českých triatlonistů mezi juniory – do severopolského Olštýna odcestovala už tradičně početná výprava českých závodníků.

Jediným českým zástupcem v elitní kategorii byl Tomáš Kříž, který obsadil 56. místo. „Z vody jsem vylezl na čele druhého balíku, ale na kole jsem se propadl do třetího, kde jsem pak jezdil. Začátek cyklistiky jsem se přitom snažil jet na doraz, protože závodní pole bylo hodně potrhané a existovala šance dotáhnout se i na čelo, ale stálo mě to tolik sil, že se kolem mě přehrnula celá velká skupina, z níž pak vzniknul druhý balík,“ popisoval závod Kříž. „Potvrdil jsem si, že plavecká výkonnost už je stabilně na dobré úrovni. Kámen úrazu byla tentokrát cyklistika, kde jsem jednoduše neměl nohy a propadl jsem se do třetí skupiny. Běh byl na mě takový průměr.“

Kompletní výsledky elitního závodu jsou zde.

Mezi juniorkami dosáhla na nejlepší výsledek Emma Ryšávková, která obsadila 8. místo. Do nejlepší dvacítky se vešly také Barbora Jedličková (16.) a Vanda Křížková (17.). Na 22. místě doběhla do cíle Kristýna Dvořáková.

Velmi početné zastoupení měly české barvy v závodě Evropského poháru juniorů, kde bylo hned devět českých sportovců! Umístění v nejlepší desítce atakoval Jakub Homola, nakonec mu ale o pár vteřin uniklo a bral 12. místo. A jak si vedli další Češi? 17. Šimon Michálek, 25. David Korous, 31. Lukáš Plic, 40. Jakub Souček, 45. Matěj Procházka. Závod nedokončili Jakub Mittner a Matěj Hrdlička. Mikis Kotopulos byl ze závodu stažen kvůli dojetí o kolo.

Na výsledky juniorských závodů se můžete podívat zde.

Africký pohár, Hammamet (Tunisko)

Na sever Afriky odcestovala čtveřice českých reprezentantů – Jakub Marek s Filipem Tlamkou a Alžbětou Hruškovou se představili v elitním závodě, Lukáš Marek se představil v juniorském poháru.

Alžběta Hrušková, jediná česká zástupkyně v závodě žen, si z Tuniska přivezla velmi dobré 6. místo: „Hned od startu závodu jsem si hlídala čelní pozice a díky dobrému plavání jsem vyrážela do cyklistické části v první skupině. Při cyklistice jsem musela být velmi pozorná, jelikož závodnice z Německa spolupracovaly a často nastupovaly a v posledním okruhu se podařilo jedné z nich od skupiny odpoutat. Do běhu jsem vstupovala z 2. místa, ale bohužel jsem svou běžeckou výkonnost nebyla schopna předvést kvůli žaludečním a dýchacím potížím. V cíli jsem byla ráda, že se mi podařilo závod dokončit.“

V elitním závodě se do nejlepší dvacítky vešel Tlamka, který obsadil 19. místo: „Plavání v lehce rozbouřeném moři bylo lehce za očekáváním i přes menší startovní pole. S Kubou Markem jsme společně vylezli v druhém balíku, který se během prvního cyklistického okruhu zformoval asi ve 12 až 15 závodníků. Už během prvního okruhu z pěti bylo jasné, že se nic moc dít nebude, takže jsem jen hlídal pozici a šetřil síly na běh. Do depa se mi podařilo dojet na začátku balíku, takže do běhu jsem si přivezl lehkou výhodu. Na běhu bohužel byla pouze jedna občerstvovačka, což v tomhle počasí bylo málo. Čtyři kilometry jsem si držel dobré tempo, ale poslední kilometr jsem začal zpomalovat, právě asi kvůli přehřátí,“ popsal závod Tlamka, který ztratil na vítězného Němce Hellwiga 45 sekund.

Jakub Marek obsadil 25. místo: „Do závodu jsem šel po technických problémech v Egyptě s tím, že chci zajet co nejlepší výsledek a konečně dostat nějaké body do WT rankingu. Na startovce byl ale i vítěz z WTCS Hamburku 2021 Tim Hellwig, takže jsem věděl, že to nebude úplně jednoduché,“ uvedl Marek. „Už při kole jsem pociťoval vysokou teplotu. Snažil jsem se co nejvíce chladit vodou z bidonu, ale i ta byla teplá. Běh jsem prvních 400 m rozběhl tak, jak jsem chtěl a mám natrénované, ale poté jako bych narazil do stěny a začalo 1,5 km dlouhé trápení, než jsem se zas nějak rozběhl. Poslední kilometr jsem sprintoval do cíle, abych se vešel do limitu.“

Kompletní výsledky elitního závodu najdete zde.

V juniorském poháru obsadil 12. místo Lukáš Marek, který jako ročník 2007 patřil k nejmladším závodníkům ve startovním poli.

Výsledky jeho závodu jsou zde.

Foto: Europe Triathlon