Proběhl cílem a mohl slavit hned dvě vítězství najednou. Nejenže se Šimon Koblížek stal vítězem Aquatlonu Praha 11, který se konal jako mistrovství ČR, ale zajistil si tím i celkové první místo v Českém poháru v aquatlonu. Mezi ženami ovládla šampionát Michaela Štěrbová, vítězkou poháru je juniorka Kateřina Mičková.

Aquatlonový pohár je u konce. Po závodech ve Zlíně a v Příbrami vyvrcholil v neděli 24. dubna na pražském Chodově, kde se uskutečnil Aquatlon Praha 11. V plaveckém bazénu Jedenáctka a v sousedním Parku u Chodovské tvrze se přitom závodilo nejen o pohárové body, ale také o mistrovské tituly.

V závodě mužů si při 400m plavecké části zajistil nejlepší výchozí pozici do běhu Šimon Koblížek (4:16,7), který plaval o sedm vteřin rychleji než reprezentant Tomáš Zikmund. Za ním se ve vteřinových odstupech seřadili další čeští reprezentanti, mimo jiné Radim Grebík nebo junior Jakub Marek.

„S trenérem jsme se na dnešní závod připravovali a promýšleli i různé taktické varianty. V rámci toho jsem se jel před závodem rozplavat do padesátimetrového bazénu v Podolí, protože se jako bývalý plavec potřebuju trochu víc zapracovat. Vyšlo to a při plavání jsem měl velmi dobrý čas,“ pochvaloval si Koblížek.

V běžecké části se museli závodníci na 5200 metrů dlouhé trati poprat nejen se soupeři, ale i s vytrvalým deštěm a spoustou vody na trase. Už při prvním ze čtyř okruhů se Koblížek nechal seběhnout hned pěticí závodníků, spolu s ním byli ve skupině Tomáš Zikmund, Radim Grebík, Jakub Marek, Matěj Hrdlička a Filip Václavík.

„Byla to součást taktiky. Věděl jsem, kde musím v posledním kole nastoupit a z tréninku jsem měl vyzkoušené, že to vydržím. Takže jsem přibližně 600 metrů před cílem zrychlil na tempo hluboko pod tři minuty na kilometr a povedlo se mi to udržet,“ dodal Koblížek, který proběhl cílem v čase 20:37.

Zajistil si tím nejen titul mistra republiky, ale díky druhému místu z Příbrami také celkové vítězství v Českém poháru. „Pro mě je to završení šestiletého snažení, kdy se jako bývalý plavec aquatlonů účastním, ale dlouho jsem vyhrával jen plavání. Na běhu jsem kluky viděl jen na startu, takže si vážím toho, že je teď dokážu porazit.“

Druhý doběhl do cíle Tomáš Zikmund, který ztratil devět vteřin. Ačkoliv tak má v Českém poháru stejnou bilanci jako Koblížek (jedno vítězství, jedno druhé místo), na stříbrnou příčku v celkovém pořadí ho odsunulo horší umístění v závodě mistrovství ČR. Pro třetí místo v závodě si doběhl Radim Grebík.

Vítězná premiéra

V závodě žen nejlépe plavala reprezentantka Michaela Štěrbová (4:40,2), pro kterou to byl první aquatlonový závod v životě. Za ní pak skončily s odstupem šesti a sedmi vteřin juniorské reprezentantky Dana Přikrylová s Kateřinou Mičkovou. „Od chvíle, kdy jsem začala s triatlonem, jsem měla pocit, že trochu ztrácím cit pro vodu. Ale poslední dobou se mi ho zase podařilo najít a dneska jsem plavala poměrně dobrý čas, aniž bych se musela zakyselit,“ vyprávěla v cíli nová mistryně republiky.

„Ani tak jsem ale nevěřila tomu, že by se mi ten náskok v běhu podařilo udržet. Myslela jsem, že mě holky seběhnou už po dvě stě metrech a já už se je  pak budu jenom snažit zuby nehty udržet,“ smála se v cíli.

Michaela Štěrbová si udržela výrazný náskok až do cíle, kterým proběhla v čase 23:09. Pro druhé místo si doběhla nejlepší juniorka pražského závodu Dana Přikrylová, která ztratila 32 vteřin. Pro obě závodnice to byl ale první letošní pohárový závod. Třetí místo patří Kateřině Mičkové, která si díky bronzové medaili z Prahy a zlaté medaili z Příbrami zajistila první místo v celkovém pořadí Českého poháru.

Výsledky

Aquatlon Praha 11, 24. dubna 2022

Muži: 1. Šimon Koblížek 20:37, 2. Tomáš Zikmund 20:46, 3. Radim Grebík 20:49

Ženy: 1. Michaela Štěrbová 23:09, 2. Dana Přikrylová 23:41, 3. Kateřina Mičková 24:21