Týden po pro Čechy celkem vydařeném závodě Světového poháru v Madridu pokračoval tento seriál dalším dílem v italském Cagliari na jihu Sardinie.

Oproti loňskému, díky brzkému termínu poměrně chladnému počasí, přívítalo tentokrát triatlonisty sluníčko a velké teplo. Pořadatelé sice lehce upravili trať cyklistiky, takže přibylo více úseků po rovině, ale i tak byla cyklistika velmi náročná a svým profilem a trasou vedenou úzkými uličkami Cagliari trochu připomínala trať z Karlových Varů, která přivítá triatlonisty v září.

Vzhledem ke zmiňovanému horku, kdy vzduch dosahoval až nad třicetistupňovou hranici, bylo i moře v cagliarském přístavu dost teplé na to, aby se plavalo bez neoprénů.

Závod žen odstartoval v neděli dopoledne v 10:30. Na start se s číslem 2 postavila i Vendula Frintová, s číslem 50 pak její mladší kolegyně Tereza Zimovjanová.

Vendula odstartovala razantně, ale ihned po startu se dostala do mlýnice se svými sousedkami na startovním molu, které si počínaly dost nesmlovavě! Z vody už však vylézala někde na konci první desítky a slušnou prací v depu se ještě o pár míst posunula. Nicméně na výjezdu se jí nepodařilo kvalitně nasednout a obout tretry, a okamžitě se přes ní převalilo minimálně 12-15dalších závodnic. To patrně rozhodlo o dalším půběhu závodu, který již ze své pozice nedokázala i přes maximální snahu ovlivnit. Na čele se utvořila skupinka cca 13 závodnic, které kousek po kousku odjížděly svým pronásledovatelkám, mezi kterými byla i naše Vendula Frintová.

Po 5 náročných kolech přijela do druhého depa první skupina závodnic. Z depa nejrychleji vyběhla Švýcarka Jolanda Annen, která už nedala na běhu nikomu šanci, aby její první místo ohrozil. O druhé místo bojovala skupina 2 Američanek a Kanaďanky. Černý Petr ve finiši nakonec zbyl na teprve devatenáctiltou Američanku Taylor Knibb (další jméno Taylor opět v popředí, stejně jako v Madridu 🙂 ), třetí byla Joanna Brown z Kanady a druhá finišovala Kirsten Kasper z USA.

 

Vendula Frintová bojovala ještě do poloviny druhého běžeckého okruhu, potom marný boj vzdala a z depa již do třetího okruhu nepokračovala. Podle jejích slov po závodě se cítila po náročném programu unavená a celkově nebyla v ideálním stavu. Doufejme, že za dva týdny v Kitzbühelu již zase najde svou obvyklou závodní pohodu.

Tereza Zimovjanová nebyla se svým výkonem vůbec spokojená. Po slušném plavání nedokázala držet tempo se soupeřkami a postupně ztrácela pozice. Závod dokončila na 39.místě, nicméně vzhledem k velkému odstupu za vítězkou zůstala bez bodů.

Také závod mužů sliboval valmi kvalitní souboj. Na startu se sice neobjevil původně přihlášený Jonathan Brownlee, ale vítěz loňského finálového závodu MS v Cozumelu Jihoafričan Henri Schoeman byl připraven.

Závod mužů byl svým průběhem téměř identický s tím ženským. Na čele jezdila skupina cca 13 závodníků, kterou marně stíhali pronásledovatelé v početném balíku. V druhém okruhu došlo za výjezdem z depa k pádu několika cyklistů, což velký balík rozdělilo. Bohužel, oba naši závodníci, František Linduška i Ondřej Olšar, se ocitli mezi těmi, které postihlo rozdělení skupiny …

Do cíle cyklistiky dojeli oba za sebou, s cca 15 vteřinovým rozestupem, ale na čelo závodu měli už v té chvíli odstup na hranici limitu pro přidělení bodů. V běžecké části by nesměli příliš ztratit na budoucího vítěze závodu, což se při kvalitách vedoucích závodníků nedalo příliš očekávat. Oba ale bojovali až  dokonce o alespoň důstojný výsledek. V běhu nakonec František Linduška předčil svého mladšího kamaráda Ondru Olšara.

Bežecká část byla dramatická až do samého závěru, neboť do finiše přibíhali společně tři závodníci a až do cílové rovinky nebylo jasné, komu pořadatelé zahrají státní hymnu. Nakonec diváci v Cagliari slyšeli již podruhé tu švýcarskou, neboť ve finiši ukázal záda všem svým soupeřům dosud nepříliš známý Švýcar Adrien Briffod. Letos o sobě dal vědět sedmým místem v závodě MS v Yokohamě, ale jeho dnešní vítězství bylo prvním pódiem v rámci závodů kategorie SP a MS.

Naši reprezentanti nyní již vyhlížejí rakouský Kitzbühel a německý Düsseldorf, kde se za dva, resp. tři týdny bude rozhodovat o evropských šampionech pro rok 2017 v olympijském triatlonu a posléze ve sprintu.