Na výborné výsledky dosáhli čeští triatlonisté na Mistrovství světa akademiků, které se konalo 9. a 10. září v brazilském Maceiu. Štěrbová byla šestá, Kříž osmý a Hrušková jen těsně nedosáhla na elitní desítku. V sobotu program pokračuje závodem štafet.

Do milionového města na západním pobřeží Brazílie odcestovalo celkem pět českých závodníků, kteří jsou zároveň studenty vysokých škol. Kromě již zmíněných to byli Filip Tlamka a Filip Michálek. Realizační tým pak tvořili asistent reprezentačního trenéra Jan Jakubíček a fyzioterapeutka Eliška Čermáková. Do Maceia dorazili už v pondělí v noci.

„Čekalo nás ale nemilé překvapení, místní pořadatelé si spletli datum našeho příjezdu, a tak jsme první noc strávili různě – někdo na gauči a někdo na zemi v dětském koutku. O to důležitější pak bylo správné načasování spánku a vyrovnání se s časovým posunem,“ řekl Tomáš Kříž. „Samotné město Maceió má dvě tváře. Na jednu stranu jsou tu krásné pláže se spoustou palem, ale o pár ulic dále jsou již rozpadlé domy odpadky a špína.“

Do závodu žen nastoupily Michaela Štěrbová s Alžbětou Hruškovou. Po plavecké části vybíhala Štěrbová z vody na skvělém druhém místě! „S mým trenérem Jirkou Seidlem jsme měli jasně naplánovanou taktiku, na kterou jsme se i speciálně připravovali v tréninku, který byl posledních par týdnu komplikovaný kvůli zranění paty. Nakopnout plavání, dostat se do co nejmenšího prvního balíku na kole a pak už jen doufat, že vydrží pata a nepředběhne mě moc lidí. Přesně tak se i závod podařilo nastavit, když jsem vylézala z vody na druhem místě a v cyklistické části se pak utvořila asi osmičlenná skupinka, kde jsme poměrně dobře spolupracovaly a přijely jsme tak do druhého depa se slušným náskokem na druhý balík. V něm byly rychlejší běžkyně, ale náskok z plavecké a cyklistické části mi zajistil šesté místo, takže velká spokojenost. Dneska to bylo maximum, co jsem mohla předvést,“ řekla Štěrbová.

Výborný výkon předvedla také Hrušková, která si přiváží z Brazílie jedenáctou příčku. Zvítězila Němka Céline Kaiserová.

Závod ve sprint triatlonu začínal přibližně stometrovým během do vody – v něm ale čeští závodníci zaváhali. „Nejsem zrovna sprinter, a tak jsem na hned na startu dostal asi 10 metrů od nejrychlejších kluků. Naštěstí jsem měl dobré ruce a postupně se propracoval až k čelu, takže jsem vylézal v prvním balíku. První kolo cyklistiky bylo nepříjemné, ale pak se tempo, až na pár pokusů o únik, které jsem také inicioval, uklidnilo. Zbytek už byl spíše o hlídání dobré pozice. Do druhého depa se mi dokonce podařilo jít na prvním místě. Běh už byl hodně na morál, což ovlivnila asi nejhorší možná kombinace počasí, kdy bylo po dešti extrémně vlhko a do toho začalo na běhu pařit slunce. Na začátku běhu se oddělila skupina několika kvalitních běžců, na které jsem nestačil, tak jsem si držel své tempo okolo 9. místa a v cílové rovince se ještě posunul na osmé,“ řekl Kříž, který ztratil na vítězného Brazilce Brava Neta přibližně minutu a půl.

Filip Tlamka proběhl cílem jako patnáctý, Filip Michálek jako osmnáctý.

Kompletní výsledky najdete zde.