V termínu od 1. do 6.7. 2016 proběhl v maďarském Tiszujvarosi European Youth triathlon festival, kterého se zúčastnila i naše osmičlenná reprezentační výprava ve složení: Martin Semerád, Tomáš Kříž, Matěj Burian, Matyáš Pospíšil, Alžběta Hrušková, Natálie Bělinová, Anna Heidrichová a Pavla Kmoníčková.
Dorostenci skončili v semifinálových bojích
Jelikož šlo o ME mladých kategorií, byl zvolen i velmi zajímavý formát. První závodní den se jelo kvalifikační semifinále (3 pro kluky, 3 pro holky) po třiceti sportovcích, ze kterých vždy postupovalo 9 nejrychlejších. Následně kvalifikovanou 27 člennou skupinu doplnili 3 sportovci s nejrychlejším časem. Po tomto rozřazovacím dni následoval den volna a jelo se velké finále, kde se na startu představili ti nejlepší. Z naší skupiny se do elitní 30 podařilo proniknout Alžbětě Hruškové, která ve svém kvalifikačním kole dokončila na 8. příčce. Mezi kluky při absenci nejlepších dorostenců Tomáše Zikmunda (zranění z tréninku před ČP Příbram) a Jakuba Řehuly (vynechání letošní závodní sezóny ČP) byla situace složitější. Matyáš Pospíšil, který se ve své rozjížďce držel na čelní pozici, až do běžecké části nakonec soupeřům podlehl a dokončil dvanáctý, což na kvalifikaci nestačilo. V celkovém hodnocení byl třicátý osmý. V nadějné kvalifikační pozici byli i Matěj Burian a Tomáš Kříž, kteří po plavání byli v kontaktu s místem na postup. Matěj však nezvládl cyklistickou část a postup přišel. Tomáš jel vyrovnaně, ale v poslední běžecké části mu výkonnost na soupeře nestačila a na kvalifikační slot nedosáhl. Horší plavecká výkonnost oproti konkurenci pak nedovolila kvalitně o finále zabojovat ostatním sportovcům a sportovkyním, přesto podali výkony na úrovni svého maxima.
Alžběta Hrušková postoupila do finále
Ve finále se představila tedy jen Alžběta Hrušková, která držela až do konce cyklistické části naději na dobrý výsledek. Po kole měla ztrátu na první závodnici těsně pod jednu minutu. V běhu se jí však nedařilo ztrátu umazávat a dokončila na celkovém 28. místě, což je vyrovnání maxima v juniorské kategorii z letošní ME.

dorostenci
Matyáš Pospíšil: 12. místo v kvalifikaci
Tomáš Kříž: 21. místo v kvalifikaci
Matěj Burian: 22. místo v kvalifikaci
Martin Semerád: 19. místo v kvalifikaci
dorostenky
Alžběta Hrušková: 8. místo v kvalifikaci (celkově 28.)
Anna Heidrichová: 13. místo v kvalifikaci
Pavlína Kmoníčková: 19. místo v kvalifikaci
Natálie Bělinová: 18. místo v kvalifikaci
Jen kvůli technické chybě se štafeta nevešla do Top Ten
Posledním závodním dnem triatlonové dorostenecké Evropy, byl závod čtyřčlenných štafet. Český tým nastupoval ve složení: Matyáš Pospíšil, Tomáš Kříž, Anna Heidrichová a Natálie Bělinová. Zde bylo velké očekávání, jak se tým dorostenců zlepšil oproti minulé štafetě, kterou dorostenci ČTA absolvovali na elitním závodě v Holandsku před dvěma lety, kde se jela kvalifikace na OH mládeže. Zde totiž tým výrazně „propadl“ a cíl do budoucna byl po tomto klání nastaven na atak mezi deset nejlepších.
Tento cíl se nám dařilo v Maďarsku velmi dlouho držet a jen díky technické chybě na druhém úseku (zde Matyášovi Pospíšilovi vypadla tretra a musel celou cyklistiku odjet bez ní) jsme z TOP 10 vypadli. Ještě před chybou jsme však drželi díky skvělému prvnímu úseku v podání Alžběty Hruškové kontakt a pohybovali se ve tříčlenné skupině na samém čele závodu. Přes zmiňovanou chybu, která způsobila propad na hranici desítky, dokázali sportovci na posledních úsecích – Anna Heidrichová a Tomáš Kříž pozici udržet a tým dokončil na celkovém 12. místě, což je opravdu znatelný výkonnostní posun! Osobně si myslím, že v případě, že bychom mohli mít kompletní reprezentační družstvo a nebýt zmiňované chyby na druhém úseku, je dorostenecký tým v současnosti mezi 5.-8. místem Evropy.
„Slabiny byly vidět převážně v individuálních startech, kde někteří sportovci nejsou ještě plně rychlostně připraveni držet kontakt v plavecké části a jejich závod bohužel končí předčasně. Celkově nejslabší místo pak mají v běžecké výkonnosti, což je ostatně stejné jako u téměř všech starších reprezentačních družstev. Svět nám „utekl“ a my ho nyní musíme převážně doběhnout! Celkově jsem s výsledky spokojen. Družstvo odjelo na klání citelně oslabené, přesto se neztratilo. Zřetelný posun pak byl vidět v závodě týmů. Jdeme určitě výkonnostně dopředu, ale my musíme dopředu začít běžet. Snad se to povede,“ zhodnotil celou akci Martin Hotový